Jak zmienią się ceny paliw w Polsce po 5 lutego? Wiadomo już czego należy się spodziewać na stacjach paliw

Jak zmienią się ceny paliw w Polsce po 5 lutego? Wiadomo już czego należy się spodziewać na stacjach paliw

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Polscy kierowcy mają duże obawy, jeżeli chodzi o to, jak będą prezentowały się ceny paliw po 5 lutego. Są duże i dość uzasadnione obawy, że olej napędowy, benzyna, ale i ich kosztem także LPG zdrożeje. Taki scenariusz w związku z embargo na rosyjską ropę wydaje się zupełnie naturalny. Okazuje się jednak, że koszty tankowanie nie ulegną zmianie.

Ceny paliw w Polsce bez zmian

paliwo ceny paliw benzyna diesel kursy walut ropa naftowa
fot. freepik.com – vovashevchuk

– Zbliżają się sankcje na produkty paliwowe. Chcę zapewnić. że jesteśmy na to przygotowani. Nie będzie kłopotów logistycznych. Chcę zapewnić także, że ceny paliw nie ulegną zmianie – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na konferencji prasowej w Trzebini. W związku związku z nałożonym embargo na ropę z Rosji, nie należy spodziewać się żadnych zmian w kosztach tankowania.

Polska już praktycznie całkowicie odeszła od rosyjskiej ropy. Obecnie już 90 procent tego surowca pochodzi z innych krajów, niż Rosja. Niebawem należy spodziewać się, że będzie to już 100 procent, a więc całkowicie przestaniemy być uzależnieni od tego kraju. To dobra informacja, bowiem tankując mamy pewność, że nie wspieramy działań militarnych na Ukrainie.

To właśnie z tego powodu Unia Europejska zdecydowała się wprowadzić takie sankcję. Ropa jest najbardziej dochodowa dla Rosji i pozwala na pozyskiwanie dużych i szybkich środków, które można inwestować w armię. Pytanie tylko, jak zareagują giełdy, bowiem tego nie jest w stanie nikt przewidzieć. Jeżeli ropa Brent zdrożeje, to nikt i nic nie uratuje kierowców przed tym, że tankowanie będzie droższe. Dlatego takie zapewnienia trzeba traktować z odpowiednim dystansem oraz zrozumieniem.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – natalia.g

Diesel i benzyna ostatnio tanieją

Warto zwrócić uwagę, że ostatnie dni to wyraźnie obniżki ceny paliw. Przynajmniej taka sytuacja ma miejsce w hurcie, choć jak docierają do nas sygnały, nie wszędzie idzie to w patrze z ceną detaliczną. Niektóre stacje paliw dość spokojnie podchodzą do obniżek, mając na uwadze to, iż niebawem znów paliwo może zdrożeć. Przy okazji pozostawiają większą marże na zarobek.

Wciąż spokojnie jest jeżeli chodzi o LPG, gdyż cena tutaj jak na razie nie uległa praktycznie zmianie. Od nowego roku cena autogazu oscyluje w wielu miejscach w okolicach 3 złote za litr. Choć oczywiście są miejsca, gdzie jest ona bliższa kwocie 3,50 zł/l. Dlatego też trzeba szukać stacji, która oferuje najlepszą cenę.

ceny paliw paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News