Jak wyeliminować nieprzyjemny zapach w samochodzie? Proste i sprawdzone metody

Brzydki zapach w samochodzie to problem, który raz na jakiś czas może pojawić się w każdym samochodzie. Bez względu na to czy kierowca dba o czystość, czy nie. Oczywiście w tym drugim przypadku prawdopodobieństwo kłopotu jest znacznie większe. Mimo wszystko nie ma tutaj reguły, bo problem może się narodzić z wielu czynników. Można go jednak zawsze szybko i skutecznie wyeliminować.

zapach w samochodzie
Podaj dalej

Dlaczego w samochodzie brzydko pachnie?

kierowcy prawo jazdy przepisy UE
fot. freepik

Nieprzypadkowo mówi się, że samochód to wizytówka kierowca. Dlatego też dbanie o czystość w nim, potrafi wyrazić o nas pewną opinię. To ważne i niezwykle istotne w tym, aby podróżowania na krótszych czy dłuższych odcinkach było przyjemnością, a nie udręką. Nieprzyjemny zapach w samochodzie potrafi być męczący, a gdy spędza się dłuższy czas w pojeździe także może doprowadzić nawet do zaburzeń percepcji. Nie wspominając o zwykłym zmęczeniu.

Dlatego kierowca powinien bardzo szybko znaleźć i wyeliminować źródło, z którego wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jeżeli wnętrze samochodu pojazdu jest mocno zaniedbane, może okazać się to wcale niełatwe zadanie. Z drugiej strony nawet przy zadbanym pojeździe lokalizacja kłopotu może wcale nie być prosta. Wszystko bowiem zależy od źródła, a historie kierowców pokazują, że są one naprawdę przeróżne.

Skąd bierze się brzydki zapach w samochodzie?

dokumenty niezbedne dla kierowcy
Freepik.com

Nie ma co ukrywać, ale tam gdzie brzydko pachnie nikt nie chce przebywać. Zabierając się za szukanie problemu najlepiej na początek rzucić okiem na tapicerkę, podłogę i klimatyzację. Zwłaszcza ”dół’ auta może stać się źródłem kłopotu, bowiem jest on najbardziej narażony na wilgoć. Wchodząc do samochodu wnosimy wodę z deszczu czy śnieg. To znakomite źródło do powstawania wilgoci, a co za tym idzie różnego rodzaju pleśni i grzybów.

Warto sprawdzić czy coś się kiedyś nie wylało, nie wpadło pod fotel i o tym nie zapomnieliśmy. Zwłaszcza rozlane substancje początkowo mogą nie być kłopotliwe, ale z czasem gdy natura zrobi swoje, to już tak. Dobre ”przeszukanie” wnętrza pojazdu to podstawa, bowiem może okazać się, że problem jest niewielki i szybko można go wyeliminować.

Czym pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w aucie?

Po zlokalizowaniu problemu czas zabrać się do działania. Czasem wystarczy wypranie dywaników samochodowych, ale najczęściej bez profesjonalnych środków chemicznych się nie obejdzie. Warto zatem udać się do sklepu i sięgnąć po preparat, który pozwala wyprać skutecznie tapicerkę. Na rynku jest wiele propozycji do tego typu kłopotów, które na pewno wyeliminują problem nieprzyjemnego zapachu w aucie.

Najbardziej popularną metodą i skuteczną jest ozonowanie wnętrza. Ozon to niezwykle skuteczna metoda i doskonale neutralizuje brzydki zapach. Z reguły rozwiązuje ona w stu procentach problem. Nie należy jednak zapominać o tym, że jeżeli kłopot faktycznie jest poważny, to nawet i ten sposób może w pełni nie rozwiązać kłopotu.

Filtr kabinowy a brzydki zapach w samochodzie

Kierowca nigdy nie powinien zapominać o tym, aby wymienić filtr kabinowy w samochodzie. Również on może okazać się kłopotem, jeżeli długo nie był wymieniany. Z reguły powinno się to robić raz do roku i zalecane jest, aby uczynić to na wiosnę. Kończy się wówczas sezon większej wilgotności powietrza, co dość mocno mógł pochłaniać filtr.

Warto również stosować najprostsze sposoby, a więc zwykłe zapachy. Oczywiście nie zwalczą one nieprzyjemnego zapachu w samochodzie, ale gdy kłopotu nie ma bądź zostanie wyeliminowany, sprawią, że jazda stanie się przyjemniejsza.

Przeczytaj również