Jak przygotować samochód z LPG do zimy? O tych rzeczach nie można zapomnieć

Zima już niemalże o krok i ten kto posiada samochód z instalacją LPG warto, aby wiedział jak się na nią przygotować. Samochody napędzane przez autogaz cechują się nieco innymi rzeczami, niż te napędzane przez olej napędowy czy benzynę. Warto zatem zorientować się w temacie, aby mieć pewność, że samochód nie zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie. Takie sytuacje nigdy nie są przyjemne i kończą się niepotrzebnymi nerwami.

lpg-paliwo-ceny-paliw-scaled
Podaj dalej

Co sprawdzić w LPG na zimę?

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Samochód z instalacją gazową ma swoje zalety, ale ma też wady. Nie jest to nic nadzwyczajnego, bowiem podobnie sytuacja wygląda zarówno w przypadku oleju napędowego, jak i benzyny. Trzeba pamiętać o tym, że LPG jest tanie w użytkowaniu, ale wymaga znacznie więcej uwagi. Odpowiednie przygotowanie samochodu na zimę jest kluczowe. Bez odpowiedniego przygotowanie pojazd jest narażony na uszkodzenia.

Dokładny przegląd przed zimą jest konieczny, a warto zacząć go od podstawy, czyli sprawdzenia akumulatora. Poziom naładowania jest bardzo ważny, aby samochód mógł bezproblemowo odpalać. Żeby jednak nie martwić się o to w pełni, istotne jest także zwrócenie uwagi na świece zapłonowe. Ich sprawność jest tu bardzo ważna i tutaj nawet rutynowa wymiana będzie korzystna. Nie można też zapominać o sprawdzeniu stanu przewodów zapłonowych.

Nie wszystkie rzeczy uda się sprawdzić i wymienić w domowym zaciszu. Mowa tutaj o wężach elastycznych, którymi przepływa nasze LPG. Ich szczelność jest niezwykle istotna, a trzeba pamiętać, że zaliczają się one do materiału eksploatacyjnych. Podobnie zresztą jak filtr gazu, który powinno się wymieniać maksymalnie co dwa lata, a zalecane jest nawet co roku.  To takie ABC o którym zawsze powinien każdy właściciel samochodu z instalacją gazową.

dacia-lpg-2
fot. dacia

LPG sprzyja zimą

Samo paliwo w tym trudnym okresie, także jest specjalnie przygotowane, aby samochód lepiej odpalał. W Polsce już od kilkunastu dni jest tzw. mieszanka zimowa, czyli o większej zawartości propanu. Dzięki temu przy niższych temperaturach LPG nie traci swoich właściwości, a samochód odpala się bez żadnych problemów.

Każdy właściciel auta z instalacją gazową musi pamiętać, że wymaga ono większej uwagi i częstszego serwisu. Żeby jeździć tanio raz w roku warto wykonać dokładny przegląd samochodu, co da gwarancje pewności i bezpieczeństwa. Należy przestrzegać pilnie terminów wymian czy to filtra gazu, czy elementów związanych z przepływem LPG przez pojazd.

Zimą z reguły olej napędowy i benzyna zawsze drożeją, a aż takich wzrostów cen nie ma w przypadku autogazu. To kierowców cieszy, gdyż paliwo to raz po raz pokazuje, że najlepiej radzi sobie w każdym kryzysie. Udowodniły to także ostatnie lata, które nie były łatwe w Polsce. Dlatego warto dbać o cały układ instalacji gazowej i go serwisować. Tym bardziej, że nie mówimy tutaj o dużych kosztach! Znacznie większe mogą być w przypadku potencjalnej awarii z powodu niedopilnowania regularnych wymian.

Ile kosztuje autogaz?

Aktualnie LPG w Polsce kosztuje średnio około 3 złote za litr. Październik był miesiącem, gdzie cena tego paliwa wzrosła aż o 50 groszy! Na razie nie widać jednak żadnych sygnałów ku temu, aby w kolejnych tygodniach paliwo to miało tak dynamicznie drożeć. Eksperci spodziewają się, że taki poziom utrzyma się juz do końca roku, a ewentualny wzrost wyniesie maksymalnie 20 groszy.

Przeczytaj również