Co sprawdzić w LPG na zimę?
Samochód z instalacją gazową ma swoje zalety, ale ma też wady. Nie jest to nic nadzwyczajnego, bowiem podobnie sytuacja wygląda zarówno w przypadku oleju napędowego, jak i benzyny. Trzeba pamiętać o tym, że LPG jest tanie w użytkowaniu, ale wymaga znacznie więcej uwagi. Odpowiednie przygotowanie samochodu na zimę jest kluczowe. Bez odpowiedniego przygotowanie pojazd jest narażony na uszkodzenia.
Dokładny przegląd przed zimą jest konieczny, a warto zacząć go od podstawy, czyli sprawdzenia akumulatora. Poziom naładowania jest bardzo ważny, aby samochód mógł bezproblemowo odpalać. Żeby jednak nie martwić się o to w pełni, istotne jest także zwrócenie uwagi na świece zapłonowe. Ich sprawność jest tu bardzo ważna i tutaj nawet rutynowa wymiana będzie korzystna. Nie można też zapominać o sprawdzeniu stanu przewodów zapłonowych.
Nie wszystkie rzeczy uda się sprawdzić i wymienić w domowym zaciszu. Mowa tutaj o wężach elastycznych, którymi przepływa nasze LPG. Ich szczelność jest niezwykle istotna, a trzeba pamiętać, że zaliczają się one do materiału eksploatacyjnych. Podobnie zresztą jak filtr gazu, który powinno się wymieniać maksymalnie co dwa lata, a zalecane jest nawet co roku. To takie ABC o którym zawsze powinien każdy właściciel samochodu z instalacją gazową.
LPG sprzyja zimą
Samo paliwo w tym trudnym okresie, także jest specjalnie przygotowane, aby samochód lepiej odpalał. W Polsce już od kilkunastu dni jest tzw. mieszanka zimowa, czyli o większej zawartości propanu. Dzięki temu przy niższych temperaturach LPG nie traci swoich właściwości, a samochód odpala się bez żadnych problemów.
Każdy właściciel auta z instalacją gazową musi pamiętać, że wymaga ono większej uwagi i częstszego serwisu. Żeby jeździć tanio raz w roku warto wykonać dokładny przegląd samochodu, co da gwarancje pewności i bezpieczeństwa. Należy przestrzegać pilnie terminów wymian czy to filtra gazu, czy elementów związanych z przepływem LPG przez pojazd.
Zimą z reguły olej napędowy i benzyna zawsze drożeją, a aż takich wzrostów cen nie ma w przypadku autogazu. To kierowców cieszy, gdyż paliwo to raz po raz pokazuje, że najlepiej radzi sobie w każdym kryzysie. Udowodniły to także ostatnie lata, które nie były łatwe w Polsce. Dlatego warto dbać o cały układ instalacji gazowej i go serwisować. Tym bardziej, że nie mówimy tutaj o dużych kosztach! Znacznie większe mogą być w przypadku potencjalnej awarii z powodu niedopilnowania regularnych wymian.
Ile kosztuje autogaz?
Aktualnie LPG w Polsce kosztuje średnio około 3 złote za litr. Październik był miesiącem, gdzie cena tego paliwa wzrosła aż o 50 groszy! Na razie nie widać jednak żadnych sygnałów ku temu, aby w kolejnych tygodniach paliwo to miało tak dynamicznie drożeć. Eksperci spodziewają się, że taki poziom utrzyma się juz do końca roku, a ewentualny wzrost wyniesie maksymalnie 20 groszy.