Ile za paliwo płaciliśmy równy rok temu? Tamta cena za diesel, benzynę i LPG jest dziś marzeniem

Ile za paliwo płaciliśmy równy rok temu? Tamta cena za diesel, benzynę i LPG jest dziś marzeniem

paliwo węgiel benzyna diesel

Podaj dalej

Cena za każde paliwo w Polsce w ostatnich miesiącach, a w zasadzie latach, to prawdziwy rollercoaster. Od spadków po wzrosty do kolejnych spadków i tak nieustannie, praktycznie bez żadnych większych przestoi. Już nawet kierowców przestało to dziwić, bowiem jeżeli coś dzieje się ciągle, można się do tego przyzwyczaić.

Paliwo było dużo tańsze

paliwa paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – unaihuiziphotography

12 miesięcy temu ceny paliw były znacznie niższe. Benzyna obecnie jest średnio o 91 gr/l droższa niż wcześniej. Diesel w rok podrożał aż o 2,06 zł/l, z kolei LPG o 42 gr/l. Najgorzej wypada jak widać olej napędowy, za który trzeba zapłacić sporo więcej względem końca sierpnia w 2021 roku.

Diesel drożeje bardzo szybko – w ciągu tygodnia podrożał o około 45 gr/l , a w niecałe dwa tygodnie o 75 gr/l. Po dodaniu VAT paliwo to wyceniane jest już obecnie 7,73 zł/l, a więc niewiele brakuje do tego, aby powróciła cena 8 złotych na stacjach paliw. Takie zmiany sprawią, że różnice względem poprzedniego roku będzie gwałtownie wzrastać.

Życie rok temu było znacznie tańsze i była też wyraźnie niższa inflacja. Paliwo w dużej mierze przyczynia się do droższego życia Polaków, bo ciągnie za sobą kolejne podwyżki zwykłych codziennych produktów. Polepszenia sytuacji nie widać, o czym już od kilku dni alarmują eksperci i analitycy. Trzeba przygtować się na większe wydatki.

benzyna diesel ceny paliwo
fot. freepik.com – unaihuiziphotography

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News