Ile trzeba mieć najmniej pieniędzy na samochód w 2023 roku? Ta kwota potrafi zniechęcić do posiadania auta

Ile trzeba mieć najmniej pieniędzy na samochód w 2023 roku? Ta kwota potrafi zniechęcić do posiadania auta

kierowcow zmiana samochod

Podaj dalej

Z roku na rok samochód czy to nowy czy używany staje się coraz bardziej kosztowną inwestycją. Tempo wzrostu cen pojazdów nie zwolni w 2023 roku, a już trzeba uznać, że kwoty z którymi mamy do czynienia już teraz, mocno odstraszają. Wygląda na to, że w najbliższym czasie popyt na auto mocno spadnie. Tym bardziej, że wśród aut z drugiej ręki i tak trzeba bardzo mocno przebierać, aby znaleźć coś godnego w korzystnej cenie.

Samochód będzie jeszcze droższy

kierowca mandat samochod
fot. freepik

Już obecnie przeglądając oferty samochodów w salonach mając w kieszeni 60 tysięcy złotych, ciężko znaleźć coś w ciekawego. W Polsce jest tylko sześć pojazdów, jakie można pozyskać do tej ceny. W dodatku są to pojazdy, które posiadają najuboższe wyposażenie, a więc, żeby były atrakcyjne dla nas jako nabywców trzeba dopłacić kilkanaście tysięcy złotych. Ba – mając nawet 70 tysięcy złotych, nie ma zbytnio w czym przebierać. A już na pewno nie ma co liczyć na bogaty wyposażenie.

Dziś żeby wejść do salony samochodowego i liczyć na coś godnego, to bez 100 tysięcy złotych lepiej nie zaglądać. Jak informował niedawno Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar średnia ważona cena sprzedaży nowych samochodów osobowych zbliżyła się w tym roku do 155 tysięcy złotych. Była wyższa o prawie 15 procent rok do roku. To też pokazuje, jak w górę poszły ceny aut.

Nie lepiej jest chcąc kupić samochód używany. Tutaj ceny rok do roku poszły aż o 33 procent w górę! Można zatem zapomnieć o kupowaniu tanich samochodów używanych. W dodatku na rynku wciąż jest mało atrakcyjnie jeżeli chodzi o oferty, patrząc na cenę do jakości. Tym samym można dość duże pieniądze mówiąc kolokwialnie ”umoczyć”. Trzeba będzie później nie mało wydać w warsztacie, aby doprowadzić pojazd do stanu użytkowania.

kierowca prędkość mandat
fot. Freepik

Trudny rynek motoryzacyjny

Dla wielu osób najbliższe miesiące będą przełomowe, jeżeli chodzi o funkcjonowanie we współczesnym świecie. I mamy tutaj na myśli życie codzienne, a więc chociażby prosty wybór – samochód zawiezie nas do pracy czy autobus. Trzeba pamiętać, że samo auto to jedno, ale dochodzą jeszcze duże koszty tankowania i utrzymania pojazdu, które wciąż rosną. Nie jest zatem łatwo kroić coraz większy kawałek z domowego budżetu na taką wygodę.

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News