Ile trzeba będzie zapłacić za używany samochód w 2024 roku? Wciąż rośnie wartość aut na rynku wtórnym

Wiele osób szykuje się na 2024 rok, aby sięgnąć po swój pierwszy używany samochód albo wymienić aktualny na nowszy model. Rynek wtórny powoli rośnie w siłę, jeżeli chodzi o liczebność dostępnych pojazdów. Ma to swoje plusy, ale ma też i minusy, bowiem wciąż m.in. rośnie statystyczny wiek sprowadzanych aut. Jakby tego było mało w górę idzie także cena tych samochodów, co często każe się głęboko zastanowić nad potencjalnym sensem takiej inwestycji.

Handel samochodami używanymi. Nowy dokument
Podaj dalej

Ile trzeba aktualnie zapłacić za używany samochód?

import samochodów
fot. freepik

Już 33 900 złotych wynosi mediana za używany samochód w Polsce na rynku wtórnym – pokazują najnowsze dane AAA Auto. To kolejny wzrost i kolejna rekordowa kwota, z jaką mamy do czynienia. Jest ona wyższa o 13,4 procent względem listopada poprzedniego roku, ale też wyższa o 17,3 procent względem kwietnia tego roku. Na początku 2023 roku ceny na rynku wtórnym zaczęły maleć, ale później znów doszło do odbicia, które trwa do teraz.

Kierowcy przymierzający się do zakupu auta w 2024 roku muszą liczyć się z tym, że mediana dalej będzie rosła. Oznacza to odpowiednio większą wydaną kwotę za każdy dostępny na rynku pojazd. Nie jest to na pewno dobra informacja w kontekście tego, że za wiekowy samochód i często w nie najlepszym stanie, trzeba wydać aż tak pokaźną kwotę. Zwłaszcza, że wiele z tych samochodów wymaga szybko dodatkowych napraw. Jak dobrze wiadomo zarówno części, jak i usługi warsztatowe też poszły wyraźnie w górę.

Warto poświęcić czas na szukanie samochodu i nie zamykać się wyłącznie na swoje województwo. Statystyki pokazują, że mediana cen na Polskę rośnie, ale w niektórych województwach tempo wzrostu jest niższe. Najdrożej jest w województwie mazowieckim, co raczej nie powinno nikogo specjalnie dziwić. Drożej na pewno zapłacą potencjalny nabywcy w województwie śląskim oraz mazowieckim. Warto pojechać po wymarzony samochód kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów dalej, ale wydać pieniądze znacznie rozsądniej.

prawo jazdy senior seniorzy badania
Freepik

Trudny 2024 rok dla kupujących, ale i sprzedających

Podobnie jak w tamtym roku, tak i w tym do Polski sprowadzone zostanie nieco ponad 800 tysięcy samochodów z innych krajów. Taka ilość sprawia, że ma co budzić zainteresowanie i o nabywców nie trudno. Handlarze mają świadomość, że droższe auta trudniej i dłuższej się sprzedają. Jako, że przyszły rok pod względem finansowym może nie być lepszy od obecnego dla Polaków, nie jest wykluczone, że rynek wtórny czeka niewielki kryzys.

Może to mieć jednak swoje plusy, gdyż mediana za używany samochód ponownie przestanie wtedy rosnąć. Tego niewątpliwie oczekują już nie tylko klienci, ale również sami sprzedawcy. Wysokie ceny paliw, rosnące koszty utrzymania pojazdu, do tego coraz głośniej słychać o nowych podatkach na auto. To wszystko sprawia, że wiele osób zniechęca to do kupowania auta. Rosnąca krajowa w ogóle nie przyczynia się przez inflację do tego, iż czujemy realny wzrost wartości naszego portfela.

Warto kierować się przy zakupie starą zasadą, a więc nie robić nic pochopnie. Zdecydowanie lepiej dobrze przeanalizować oferty na rynku, dobrze sprawdzić samochód z mechanikiem, niż rzucać się na głęboką wodę, a później żałować.

Przeczytaj również