W jakiej cenie jest kurs na prawo jazdy w 2024 roku?
Najczęściej chęć do nauki jazdy wykazują młode osoby, ale nie jest to też regułą. W szkołach nauki jazdy jest bardzo duża różnorodność, jeżeli chodzi o wiek przyszłych kierowców. Na posiadanie uprawnień nie patrzy się już wyłącznie pod takim kątem, że można jeździć samochodem. Współcześnie to droga m.in. do lepszej pracy i mniejszej straty czasu. A nie jest żadną tajemnicą, że Polacy żyją w dużym pośpiechu i nieustannie chcą być szybsi niż płynący czas. Inaczej to wygląda w innych krajach, np. Włoszech, gdzie życie płynie w zupełnie innym rytmie dnia.
Zapewne chętnych na prawo jazdy byłoby znacznie więcej, gdyby nie wysokie stawki za sam kurs. Cena w ostatnich latach regularnie rośnie, a to za sprawą rosnących kosztów utrzymania działalności. Drożeje prowadzenie firmy, rosną opłaty za utrzymanie pojazdu, a do tego rosną koszty życia na które też trzeba zarobić. Efekt tego jest taki, że z roku na rok rozpoczęcie nauki jazdy kosztuje coraz więcej. W tym roku zależnie od województwa i szkoły nauki ceny podskoczyły średnio od 100 do nawet 300 złotych.
Warto szukać, gdzie jest najtaniej, bowiem cena całkowita może znacząco się różnić. W jednym miejscu można zapłacić np. 2 600 złotych, a w innym nawet tysiąc złotych drożej. Oczywiście trzeba również zwrócić uwagę na to, co oferuje dana szkoła. Często bywa tak, że lepiej jest dopłacić kilkaset złotych więcej, ale mieć pewność, że zostanie się odpowiednio dobrze przygotowanym do egzaminu. To co się ”uda” zaoszczędzić, później może okazać się, że trzeba i tak wydać na dodatkowe egzaminy. A może i jeszcze więcej.
Z jaką kwotą podchodzić do starań o prawo jazdy?
Podchodząc do kursu i egzaminu na prawo jazdy trzeba dysponować daną kwotą. Biorąc pod uwagę wszystkie mniejsze i większe koszty za całość, można stwierdzić, że trzeba mieć odłożone 5 000 złotych, aby ze spokojem móc czynić starania o uprawnienia. Pod uwagę trzeba brać nie tylko sam kurs, ale również późniejszy egzamin. A ten jak wiadomo niekoniecznie może udać się zdać za pierwszym podejściem. Żeby się niepotrzebnie stresować pieniędzmi i kolejnymi wydatkami, lepiej być na taką ewentualność po prosto przygotowanym.
Przyszli kierowcy oprócz pieniędzy muszą mieć także czas na naukę. Egzaminy teoretyczne wymagają coraz większego zakresu wiedzy. Przyswojenie jej jest konieczne, aby później być nie tylko dobrym kierowcom, ale również bezpiecznie jeździć. Nie tylko w Polsce jest duży nacisk na to, aby na drogach było bezpieczniej. Również Unia Europejska dąży do tego, aby w przyszłości zdarzenia drogowe były czymś wyjątkowym, a nie normalną rzeczywistością.