Google Maps i cztery ważne kolory na mapie. Co nam mówią i jak pomagają szybciej dotrzeć do celu?

Miliony kierowców na świecie na co dzień korzysta z Google Maps, aby dojechać do celu. Najbardziej popularna aplikacja od lat nieustannie jest udoskonalana, aby zapewnić wszystko to, co każdy chce mieć pod ręką. I to doskonale się udaje, a z roku na rok tylko się o tym przekonujemy jeszcze bardziej. Dla podróżujących najważniejsza jest jednak droga i prostota w dojechaniu z punktu A do punktu B. I tutaj warto pamiętać o kilku podstawowych kolorach z tym związanymi.

google maps bilet
Podaj dalej

Co oznaczają kolory drogi w Google Maps?

google maps trasa
fot. freepik

Wpisując punkt docelowy Google Maps zawsze szuka dla nas najlepszej możliwej trasy. Zależnie od pory dnia dana droga może pokazywać inny czas, jak i prezentować się w zupełnie innych kolorach. Wynika to z natężenia ruchu, jakie w danym momencie może być na danej drodze. Wówczas na mapie będziemy mogli zobaczyć potencjalnie nawet aż cztery kolory. Każdy mówi nam o tym, jakie obecnie występują utrudnienia na danym odcinku.

Kolor zielony jest niewątpliwie najbardziej pożądany przez każdego kierowcę. Oznacza on, że nie ma na drodze żadnych utrudnień i do celu powinniśmy dojechać bez żadnych problemów. Po drodze nie powinniśmy napotkać żadnego korku i żadnych utrudnień. Kolor pomarańczowy to kolejny jaki może wystąpić na ekranie naszej trasy. Kierowca powinien liczyć się z tym, że mogą wystąpić niewielkie utrudnienia w postaci np. wolniejszego ruchu na skrzyżowaniach czy w okolicy świateł. Utrata czasu będzie tutaj jednak tylko symboliczna, a sam ruch i tak będzie przebiegał dość sprawnie.

Problemy zaczynają się, gdy na naszej trasie pojawi się kolor czerwony. Tutaj już trzeba liczyć się z dużymi utrudnieniami i dużą stratą czasu. Najczęściej to dłuższy korek, w którym można utkwić nawet na kilkadziesiąt minut. Jeżeli się da to Google Maps szuka dla nas drogi alternatywnej – o ile jest szybsza. Dlatego warto kontrolować wszelkiego zmiany i komunikacji w aplikacji.

Mało kto wie, że jest jeszcze jeden kolor – brązowy. I lepiej na niego po prostu nie trafić, gdyż oznacza jest coś gorszego niż korek. W tym przypadku mamy do czynienia z ruchem wręcz pełzającym, a sama aplikacja nie jest w stanie dokładnie określić czasu i może podawać nawet błędne dane. To gigantyczny korek, w którym ruch można powiedzieć, że się w ogóle nie odbywa. Takie sytuacje mogą mieć miejsce po wypadku który całkowicie zablokował ruch na kilka godzin.

google-maps-problem-rozwiazany
fot. freepik

Dlaczego warto odpalić Google Maps na komputerze?

Z reguły Google Maps kojarzy nam się z aplikacją na telefonie. Warto jednak pamiętać, że można korzystać z takiego dobrodziejstwa na komputerze. Tam czeka na nas kilka dodatkowych funkcji, jakich nie ma na co dzień pod ręką. Za duży atut uznaje się to, że możemy w prosty sposób znaleźć informację o typowym na danym obszarze natężeniu ruchu. Mowa tutaj o uwzględnieniu zarówno dnia, jak i godziny.

Dla osób planujących podróż w nieznaną wcześniej lokalizację to duże ułatwienie, w jakich godzinach najlepiej się poruszać. Można zaplanować sobie wcześniej alternatywne trasy, aby znaleźć sobie np. nocleg w miejscu, gdzie ruch zawsze pokazuje kolor zielony. Warto przysiąść i korzystać z takich narzędzi szykując się np. do wakacyjnego wyjazdu.

Przeczytaj również