Głośna muzyka w samochodzie i mandat. Prawda czy mit?

Jak głośno można słuchać muzyki w samochodzie i po przekroczeniu, jakiego progu można otrzymać za to mandat? Takie pytanie dość często może rodzić się w głowach kierowców, czy zirytowanych przechodniów. Bo słuchanie muzyki na pewno potrafi umilić czas, lecz dostosowanie głośności jest tutaj na pewno kluczowe. Znalezienie złotego środka jest na pewno tutaj bardzo przydatne.

radio w samochodzie samochód kara mandat poczta polska abonament rtv kontrola
Podaj dalej

Czy można dostać mandat za głośnie słuchanie muzyki w samochodzie?

Abonament RTV za radio w samochodzie. Ile wyniesie w 2024?
fot. freepik.com / whatwolf

Polskie prawo w żaden sposób nie reguluje, jak głośno można słuchać muzyki w samochodzie. Fani przeróbek nagłośnienia w aucie mają zatem wolną rękę i mogą oddać się w pełno wodzy fantazji. Policja nie może nas w żaden sposób ukarać, jeżeli nawet stwierdzi ”na oko”, że jest za głośno. Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy – muzyka ma grać dla nas, a nie dla innych. Bo jeżeli gra dla innych, a dane osoby tego nie życzą, wówczas mówimy o zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego.

A za to już można otrzymać mandat, bo są odpowiednie przepisy. Mówi o tym wykroczenie określone w art. 51 Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 1971 r. Nr 12, poz. 114 z późn. zm.). ”Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.” Nie można zatem swoją muzyką zakłócać spokoju innym,

Warto też zwrócić uwagę na jedną rzecz. Słuchanie głośnej muzyki bardzo mocno rozprasza kierowcę. Badania wykazały, że z tego powodu może dojść nawet do spadku reakcji aż o 20 procent. Inne badania pokazały natomiast, że słuchanie głośno muzyki sprzyja także temu, iż łatwiej nam wcisnąć pedał gazu. Jest zatem bardzo wiele dowodów na to, że nie ma praktycznie zbyt wielu plusów, jeżeli chodzi o włączanie bardzo głośno ulubionej rozgłośni.

Stawki opłat radio samochód
freepik.com / diana.grytsku

Uwaga, jedzie karetka

Warto też zwrócić uwagę na to, że kierowca może także nie usłyszeć nadjeżdżającej karetki. To z kolei może także przyczynić się do kolizji, a nawet groźnego zdarzenia drogowego. Muzyki w aucie powinno się słuchać bardzo rozważnie – nie za cicho i nie za głośno. Najlepiej dostosować ją tak, aby była tylko czymś co umila czas i sprawia, że czas w podróży płynie szybciej.

Polski rząd swego czasu rozważał wprowadzenie nowego systemu, który w przypadku nadjeżdżającej karetki, miały informować o tym w radiu kierowcy. Miałoby to właśnie pomóc w tym, że nawet przy głośniejszym słuchaniu radia, każdy usłyszy nagle komunikat, aby przepuścić nadjeżdżającą karetkę. Takie rozwiązanie ma zostać z czasem wprowadzone, a tematem na pewno zajmie się w najbliższych miesiącach nowy rząd.

Polacy słuchają radia i ulubionych piosenek

Kierowcy w naszym kraju głównie słuchają radia, ale także własnych ulubionych piosenek. Pomagają w tym takie aplikacji, jak YouTube czy Spotify. Znacznie rzadziej decydujemy się za kółkiem słuchać np. audiobooków, czy różnego rodzaj podcastów. Współcześnie też rzadziej przynosimy ulubioną muzykę np. na CD czy pendrivie.

Pod tym względem świat w ostatnich latach na pewno poszedł mocno do przodu. Odtwarzacze samochodowe dają wiele nowych rozwiązań, dzięki którym można szybko i łatwo odpalić to, co nam się podoba. Na pewno technologia pod tym względem nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i za kilka lat, czymś na pewno nas jeszcze pozytywnie zaskoczy.

Przeczytaj również