Dodatkowe godziny nauki jazdy obowiązkiem? Łatwiej będzie zdać egzamin na prawo jazdy

Ile potrzeba przejechanych godzin, aby nauczyć się jeździć autem i zdać egzamin na prawo jazdy? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem każdy człowiek jest inny. Jedni łapią prowadzenia samochodu dość szybko, a innym nie wystarcza 30 godzin w ramach kursu. Warto zatem, aby każdy indywidualnie podchodził do tego tematu, a na egzamin zapisywał się dopiero, gdy ma pewność, iż już umie jeździć.

prawo jazdy
Podaj dalej

W drodze po upragnione prawo jazdy

Żeby nauczyć się dobrze i bezpiecznie jeździć nie zawsze wystarcza 30 godzin. Patrząc realnie to naprawdę niewiele, a spora liczba osób tyle przejeżdża niemalże w tydzień czy dwa, mając już uprawnienia. To tylko pokazuje, że taki czas nauki za kółkiem to wbrew pozorom niewiele, aby mieć gwarancje i pewność, że na drodze dana osoba jest w stanie dać sobie radę.

Dlatego też każdy powinien samodzielnie wystawić sobie ocenę. Jeżeli ktoś czuje, że po przejechaniu 30 godzin wciąż nie czuje się pewnie za kółkiem, pod żadnym pozorem nie powinien zapisywać się na egzamin praktyczny! Choć ma oczywiście do tego już pełne prawo, to jednak warto wybrać inne rozwiązanie. A najlepszym jest dokupienie dodatkowych godzin nauki jazdy. W dłuższej perspektywie może okazać się to znacznie lepsze i tańsze rozwiązanie.

prawo-jazdy-egzamin
fot. freepik

Dodatkowe godziny praktyk można wykupić już w miejscu, gdzie faktycznie są one najtańsze. Wszystko po to, aby doszlifować swoje umiejętności za kierownicą i czuć się za nią pewnie. Obecnie dana to koszt około 100 złotych za 60 minut, ale w wielu miejscowościach jest taniej. Trzeba pamiętać o tym, że lepiej te pieniądze wydać właśnie na to, niż na egzamin, który i tak można nie zdać.

A żeby zdać trzeba naprawdę umieć jeździć. Statystycznie prawo jazdy zdobywa co trzecia osoba, która udaje się na egzamin, więc łatwiej jest nie zdać niż zdać. Egzaminator musi mieć pewność, że na drogi wypuszcza osobę, która potrafi jeździć i nie stwarza zagrożenia dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Więc zamiast liczyć na szczęście, lepiej szczęściu pomóc. To co ma zostać wydane np. na dwa nieudane egzaminy praktyczne, lepiej zainwestować w dodatkowe godziny jazdy. Dopiero po nich warto udać się na egzamin i go po prostu zdać. A nie można zapominać, że ceny w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w ostatnim czasie wzrosły.

Stres nie pomaga w trakcie egzaminu

Większa pewność co do swoich umiejętności przyczynia się do tego, że mierzymy się z mniejszym stresem. A to ułatwia konfrontacje z egzaminatorem w tak ważnym dniu. Jeżeli widzi on dużą pewność siebie za kółkiem, to niewielkie błędy mogą nie stanowić problemu w drodze po upragnione prawo jazdy. Gorzej, gdy egzaminator widzi lęk, strach i ogromną niepewność w poczynaniach. Takiej osobie zdecydowanie trudniej przyznać uprawniania.

Obecnie prawo jazdy to dość spory wydatek, jeżeli patrzeć na całą drogę w jego zdobyciu. Warto o tym pamiętać i nie generować sobie po drodze dodatkowych wydatków na egzaminy. Po generowanie dodatkowych kosztów to też jedno, ale utrata czasu w oczekiwaniu na kolejny egzamin to drugie. Dlatego tym bardziej lepiej rozsądnie podejść do temu i z większa odpowiedzialnością.

Przeczytaj również