Dlaczego warto sprawdzić czy punkty karne za mandat zniknęły z naszego konta?

Minęło już dwa miesiące od momentu, kiedy zaszły kolejne zmiany, jeżeli chodzi o punkty karne. Tylko rok obowiązywały twardsze zasady związane chociażby z tym, że gromadzenie punktów miało trwać przez dwa lata, a nie dwanaście miesięcy.  Wśród kierowców do dzisiaj trwa zupełna dezorientacja.  Czy za tamten okres przepadają zdobyte punkty po roku czy po dwóch? Nawet system swego czasu dość mocno zwariował.

mandat policjant snieg
Podaj dalej

Kiedy kasują się punkty karne?

punkty karne
policja.gov.pl

Wiele niejasności wprowadziły zmiany w przepisach związanych z mandatem. Choć na ogół wszystko było i jest proste, to jednak niedoczytanie, niewiedza i nie zawsze jasne informacja doprowadziły do dużego chaosu. Dziś przeprowadzając sondę u kierowców mało kto by wiedział, co na dzień dzisiejszy dzieje się z punktami karnymi które są i które można otrzymać. Nie wszyscy nadążyli za ”zmianami w zmianach”.

17 września 2023 roku wróciliśmy do starych przepisów, jeżeli chodzi o punkty karne – dalej obowiązują przez rok po ich otrzymaniu. Problem był jednak z tymi punktami, które otrzymało się za poprzednie 12 miesięcy. Czy mają ważność dwóch lat jak obowiązywało wówczas prawo, czy prawo działa tutaj wstecz i następuje zmiana.

Prawda jest taka, że początkowo wiedzy na ten temat nie miały osoby, które te zmiany wprowadziły. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury powiedział, że prawo nie działa wstecz. To oznacza, że kto zdobył punkty karne na dwa lata, to tyle będzie je miał na swoim koncie. Zupełnie co innego powiedział rzecznik komendanta głównego policji. Stwierdził, że osoby które zdobyły punkty karne od 17 września 2022 r. do 17 września 2023 r. będą mogli je skasować.

policja.gov.pl

Co mówi prawo w kwestii punktów karnych?

Zdania na ten temat były mocno podzielone i niespójne. Nic więc dziwnego, że społeczeństwo już w tym wszystko się pogubiło. Kto co usłyszał, taką tak naprawdę może mieć wiedzę i do dnia dzisiejszego. Warto zatem spojrzeć w przepisy i zobaczyć co mówi polskie prawo w tej kwestii.

Art. 17 ustawy o zmianie ustawy – prawo o ruchu drogowym mówi: ”Zgodnie z ustawą punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego, które wpisano do ewidencji, usuwa się po upływie 1 roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie. Osobie, której naliczono punkty karne przed 17 września, zostaną usunięte po roku – licząc od dnia naruszenia – o ile osoba uiści grzywnę”

Punkty karne zatem powinny zniknąć nie po dwóch latach, a po roku. Warto zatem, żeby każdy kierowca sprawdził sobie np. w aplikacji mObywatel, czy wszystko na jego koncie punktów karnych się zgadza. Jeżeli po roku od otrzymania mandatu dalej są punkty, których nie powinno być, warto to zgłosić. Z tego powodu można stracić uprawnienia, a później jeszcze ciężej będzie dochodzić swoich praw.

Pozostałe punkty można skasować na kursie

Warto pamiętać, że po roku wróciły także kursy redukujące punkty karne. Raz na pół roku można skasować sześć oczek. To oznacza, że w ciągu roku wybierając się na dwa kursy może zniknąć ich dwanaście. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one darmowe i zajmują nieco czasu. Mimo wszystko i tak nie brakuje osób, które w ten sposób robią sobie mały rachunek sumienia. Nie zawsze jednak z rozsądku, lecz konieczności.

 

Przeczytaj również