Dlaczego warto podnosić zimą wycieraczki?

Ostatnie dni pokazują, jak zima może być uciążliwa dla kierowców. W dużej mierze cierpią na tym wycieraczki, które przez śnieg, ujemne temperatury i zamarzające szyby, niszczą swoje pióra. Prawda jest taka, że ciężko utrzymać je w należytym stanie, kiedy warunki pogodowe mamy takie, jakie są. Niektórzy próbują z tym walczyć i walka na pewno jest na swój sposób skuteczna, ale też może okazać się bardzo uciążliwa.

wycieraczki samochod zima
Podaj dalej

Czy podnosić wycieraczki do góry?

snieg zima wycieraczka
fot. freepik

W ostatnich dniach wiele osób zauważa, że na parkingach pozostawione są pojazdy z podniesionymi wycieraczkami. Niektórzy kierowcy w ten sposób próbują walczyć z tym, aby ich nie uszkodzić. Balansowanie na granicy dodatniej i ujemnej temperatury nie jest dla tego elementu w pojeździe niczym dobrym. Łatwo uszkodzić pióra, co później widoczne jest przy ich pracy. Powstają rozmazane zabrudzenia, nie zbierana jest cała woda i tak naprawdę ciężko prowadzić samochód w bezpieczny sposób.

Aby nie dochodziło do tego typu zniszczeń pióra, pomóc ma właśnie podniesiona wycieraczka. Kierowcy po odśnieżeniu samochodu i wyskrobaniu przedniej szyby, dopiero opuszczają je w należyte miejsce. To gwarancja tego, że nie dojdzie do ich uszkodzenia na zlodowaciałej powierzchni szyby. A w wielu samochodach przez nieuwagę można je włączyć nawet odruchowo po odpaleniu silnika.

I o ile sama wycieraczka się zniszczy to jeszcze nic złego. Znacznie gorzej, gdy awarii ulegnie silniczek, odpowiedzialny za poruszanie się skrzydeł. Wtedy już mamy do czynienia z poważniejszą sprawą i znacznie bardziej kosztowną. W zasadzie nieunikniona jest często wizyta u mechanika, aby przywrócić pracę wycieraczek do należytego stanu. Wszystko to jasno potwierdza, że podnoszenie wycieraczek jest dobrym sposobem na zimę. Trzeba jednak i tak zachować dużą ostrożność, aby w takiej nietypowej pozycji ich nie uruchomić. Nie brakuje też osób, które obawiają się, że w tej sposób zwrócą większa uwagę na swoje auto i dojdzie do zniszczeń.

silnik wycieraczka snieg
fot. freepik

Kiedy wymienić wycieraczki?

Mówi się, że po zimie warto wymienić wycieraczki na nowe. Prawda jest jednak taka, że nie ma ani dobrego, ani też złego momentu na to, aby to zrobić. Jeżeli kierowca widzi, że ich praca pozostawia wiele do życzenia, to trzeba czym prędzej udać się po nowe. Dobrym nawykiem jest także posiadanie ich na stanie w przypadku awaryjnych sytuacji. Takich jak np. właśnie przymarznięcie do szyby, przejechanie po nierównym lodzie i ich uszkodzenie.

Trzeba pamiętać, że to element w samochodzie eksploatacyjny. Tym samym nie należy tutaj kierować się zasadą, iż wycieraczki wymienia się raz czy dwa razy do roku. Reguły tutaj nie ma żadnej, a jedyna jaka istnieje to taka, że gdy zostają zabrudzenia czy niezbierana jest woda, to trzeba założyć nowe.

Sama wymiana jest szyba i banalnie prosta. Jedynie na co trzeba uważać, to przy zdejmowaniu, aby metalowy element nie wrócił na swoją pozycję i nie uszkodził szyby. Takich sytuacji dzieje się wbrew pozorom wiele. Warto zatem na wszelki wypadek zabezpieczyć szybę i położyć w miejscu przylegania wycieraczki np. ścierkę czy inny materiał. Wiele osób dzięki temu uchroniło się przed zbędnym wydatkiem wymiany przedniej szyby.

Przeczytaj również