Czy kierowca musi udowodnić, że posiada radio w samochodzie? Mandat w razie kontroli będzie bardzo wysoki

Jako, że zbliża się ważna data związana z radio w samochodzie, nie milkną echa sprawy abonamentu. Choć temat jest głośny już od dłuższego czasu, to jednak wciąż trwa wobec niego burza i co chwila pojawiają się nowe informacje. Jedną z kluczowych informacji jest czy kierowca musi płacić za posiadanie odbiornika w aucie i czy może to zostać poddane kontroli?

kary kara abonament rtv kierowca kierowcy mandat grzywna opłata
Podaj dalej

Radio grozy. Czy będzie kara za nieopłacony abonament?

radio samochód abonament rtv 2023 poczta polska kara mandat
fot. freepik

W tym roku abonament RTV jest wyższy niż w poprzednich latach, ale wciąż można jeszcze skorzystać ze specjalnej zniżki. Kierowcy zupełnie niedawno dowiedzieli się, że zapłata dotyczy także radia samochodowego. Wcześniej nikt o tym nie mówił, nie wiedział i nie informował. Teraz nagle ktoś się obudził i stwierdził, że za radio w aucie też wypada zapłacić.

Od egzekwowania opłaty jest Poczta Polska i tak samo jej pracownicy mogą prowadzić kontrole. Czy to w domu czy to w samochodzie, ale uwaga – nikt nie ma prawnego obowiązku pozwalać na taką kontrolę. Ba! Samo stwierdzenie, że posiadamy odbiornik nie jest podstawą do nałożenia kary. Strona musi udowodnić, że jest on w stanie od razu odbierać sygnał.

Mało tego – na zarejestrowanie każdego odbiornika każdy ma czas 14 dni, więc istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś go odkupił i nawet nie ma paragonu. Ogólnie rzecz ujmując bardzo ciężko, a wręcz niemożliwe staje się udowodnienie, że ktoś posiada odbiornik, a już w ogóle, że służy on do odbierania sygnału. Dlatego też temat dość szybko ucichł, bowiem nie ma prawnych narzędzi do prowadzenie kontroli. Płacą tylko ci, którzy po prostu przestali płacić i nie wyrejestrowali odbiornika.

czego słuchasz w samochodzie podczas jazdy spotify youtube radio
fot. pixabay

Jaki mandat?

Warto pamiętać, że kto opłaca abonament RTV za odbiornik w domu, automatycznie ma opłacone radio w samochodzie. Nie trzeba zatem płacić dwa razy za to samo. Trzeba jednak pamiętać, że kto przestał płacić bądź zostanie przyłapany na niepłaceniu, wówczas czeka na niego 30-krotność kary, a więc kwota 261 zł w przypadku radioodbiornika.

Warto pamiętać, że kto zapłaci za cały rok do 25 stycznia, wówczas może liczyć na rabat w wysokości 10 procent!

prawo jazdy mandat
fot. pixabay

Przeczytaj również