Co ile trzeba robić przegląd techniczny?

Tradycyjny przegląd techniczny pojazdu odbywa się co roku. Ale nie każdy kierowca musi w takim terminie stawiać się regularnie na stację kontroli pojazdów. Właściciele nowszych samochodów robią to zdecydowanie rzadziej. To z racji tego, że m.in. producent sam starannie dba o stan techniczny auta w ramach gwarancji. Wszystkie mniejsze, czy większe awarie są od razu usuwane, a właściciel auta robi to całkowicie za darmo.

przegląd stacja stacje kontroli pojazdów badanie techniczne techniczny
Podaj dalej

Kiedy pierwszy przegląd samochodu?

Najkorzystniejsza sytuacja jest dla osób, które kupują samochód w salonie samochodowym. Wówczas pierwszy przegląd należy wykonać tuż przed upływem trzech lat od daty rejestracji. Warto o tym pamiętać, aby się z tym nie spóźnić. Jazda bez ważnego badania technicznego w Polsce jest zabroniona i nie można poruszać się takim pojazdem po drogach. Po pierwszym przeglądzie kolejny musi odbyć się dopiero po upływie dwóch lat. Z kolei już każdy kolejny później musi odbywać się już co równe dwanaście miesięcy.

Kiedy trzeba zrobić przegląd, gdy kupiło się używany samochód?

Młodzi kierowcy nie do końca zawsze są świadomi tego, co zrobić z przeglądem, gdy kupiło się używany samochód. Proces przerejestrowania auta na inną osobę nie zmienia terminu ważności badań technicznych. Oznacza to, że należy wyłącznie skontrolować, kiedy kończy się data ważności aktualnego przeglądu technicznego.

Co ważne, podstawową rzeczą jaką trzeba sprawdzić przy chęci zakupu danego pojazdu, jest właśnie data przeglądu. Jeżeli została ona już przekroczona, zakup takiego auta powinien wzbudzić ogromne podejrzenie. Zwłaszcza jeżeli chodzi o stan techniczny samochodu, ale i nie tylko.

przegląd techniczny badanie techniczne cena kwota stacja kontroli pojazdów stacje
fot. freepik.com

Nawet jeżeli przegląd jest ważny, ale od jego daty minęło już kilka miesięcy i tak przed zakupem auta warto udać się na przegląd. Nie zostanie on wprowadzony do bazy CEPiK jako tradycyjny coroczny przegląd. Będzie to jednak ważna informacja dla potencjalnego kupca, czy warto zdecydować się na zakup danego pojazdu.

Jaka kara za spóźniony przegląd techniczny?

W życiu może zdarzyć się tak, że pomimo szczerych chęci zrządzenie losu sprawi, że nie uda się w terminie zajechać na stację kontroli pojazdów. Trzeba pamiętać, że wówczas nie można prowadzić auta, który nie ma ważnych badań. Konsekwencje takiego zachowania są znacznie bardziej ogromne, niż może się wydawać. W przypadku kolizji czy wypadku nie ma limitu kary! Firma ubezpieczeniowa tyle ile zapłaci poszkodowanemu, tyle będzie żądała od nas regresu. Pojazd trzeba dowieźć na stację najlepiej lawetą.

Najlepiej w takiej sytuacji zrobić to do 30 dni po przekroczeniu terminu. Przekraczając bowiem ten termin, wówczas trzeba będzie zapłacić podwójną opłatę – 196 złotych.

W przypadku kontroli policji, ta może nałożyć mandat od 1500 złotych do 5000 złotych! Wysokość zależy do tego, w jakim stanie technicznym znajduje się pojazd. Oceniają to niejako ”na oko” funkcjonariusze. Do tego zatrzymują dowód rejestracyjny, a na zaległy przegląd techniczny trzeba się udać w terminie do 7 dni. Oczywiście do tego mogą dojść koszty związane z pokryciem kosztów lawety, która zabierze auto z miejsca, w którym została przeprowadzona kontrola.

Przeczytaj również