Ceny paliw znów uderzą w nasze portfele. Ile niebawem będzie kosztował diesel, benzyna i LPG na stacjach paliw?

W wakacje ceny palie rozpieszczają kierowców względem tego, co było jeszcze kilka miesięcy temu. Nie dość, że jest stosunkowo tanio jak na ostatnie lata, to w dodatku praktycznie wszystkie stacje paliw przygotowały na lipiec i sierpień promocje. Te jednak powoli dobiegają końca, gdyż z każdym kolejnym dniem zbliżamy się do września. A wraz z rozpoczęciem roku szkolnego dzieci, można przeżyć szok cenowy.

diesel paliwo benzyna ceny paliw
Podaj dalej

Ceny paliw wzrosną po wakacjach

Ceny paliw po weekendzie
fot. freepik.com – maxlupascu

Statystycznie już sierpień będzie droższym miesiącem niż lipiec na stacjach paliw. Kto wybiera się na wakacje w drugiej połowie wakacji np. nad polskie morze, musi liczyć się z większym wydatkiem na paliwo, niż wczasowicze z lipca. Ale nie jest jeszcze to taki wzrost, przez który trzeba rezygnować z wyjazdu, czy mocniej łapać się za kieszeń i z czegoś rezygnować.

Od września jednak już bardziej skrupulatnie każdy kierowca spojrzy na pylon i na to, jakie są ceny paliw. Skończą się promocje sięgające 30 czy 40 groszy na litrze, a do tego wzrosną ceny paliw przez rosnącą cenę ropy Brent. Od początku lipca podrożała już ona niemal o 10 dolarów. Scenariusz nie rysuje się w lepszych barwach na kolejne miesiące. Arabia Saudyjska przedłużyła bowiem ograniczenie produkcji ropy o kolejny miesiąc i zaznaczyła, że ​​może ono być ponownie przedłużone, a nawet pogłębione.

Takie zapowiedzi już sprawiły, że ropa drożeje, a wraz z nią drożeć będzie benzyna oraz olej napędowy. Trzeba być przygotowanym na to, że po 31 sierpnia tankowanie będzie kosztować nawet o około 50 groszy drożej na litrze niż obecnie. Wrócą ceny przekraczające 6,50 zł/l i oby tylko znów nie powstało ryzyko, że bliżej będzie im do 7 złotych, niż do 6 złotych.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
Freepik

W wielu miastach już jest drogo

Nie od dziś wiadomo, że ceny paliw w naszym kraju są… różne. To za ile się tankuje wiele zależy głównie od miejsca zamieszkania. Dlatego też średnia w Polsce wynosi obecnie 6,61 zł/l za benzynę i 6,42 zł/l za diesel. Tak naprawdę wiele osób jednak tankuje taniej, a do tego dochodzi jeszcze wspomniana promocja, która obowiązuje na wielu stacjach paliw. Dane są zatem obecnie nie do końca miarodajne.

Tam, gdzie teraz za benzynę trzeba zapłacić około 6,70 zł/l, już dziś można spodziewać się, że na jesień pojawi się kwota przekraczająca 7 złotych. Rząd zapewne będzie chciał chronić Polaków przed wzrostami cen, tym bardziej, że mamy rok wyborczy. Dlatego kto wie, czy promocja nie zostanie przedłużona, bądź nie pojawi się nowa tarcza antyinflacyjna.

benzyna diesel ceny paliw
fot. freepik.com – komuso_colorsandia

Przeczytaj również