Ceny paliw już nie będą niższe na stacjach. Kierowcy muszą przygotować się, że koszty tankowania mogą się zmienić

To co widzimy obecnie na pylonach stacji, jest już efektem końcowym. Ceny paliw nie będą niższe ani na święta Bożego Narodzenia, ani też na Sylwestra. Początek nowego roku także nie zwiastuje tego, że coś zmieni się na lepsze. Warto jednak mieć jedną rzecz na uwadze. Obecnie i tak mamy do czynienia z wysokimi marżami na stacjach. Tym samym koszty tankowania nie powinny się zwiększyć w najbliższych tygodniach.

diesel benzyna ceny paliw
Podaj dalej

To koniec obniżek. Ceny paliw pozostaną na aktualnym poziomie

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – milachka

Przez ostatnie dni dość wyraźnie podrożała ropa Brent, o około 8 dolarów, co na pewno znajdzie odzwierciedlenie w cenach paliw. Na razie jednak będzie to tylko wyłącznie tyczyło się braku dalszych spadków cen na stacjach. Kierowcy nie powinni liczyć już na to, że będzie taniej, a może być taniej. Jeżeli chodzi o dobre wiadomości, to na pewno nie będzie drożej. To z racji tego, że realnie i tak jest drogo, bo ceny paliw w tym tygodniu względem cen hurtowych powinny być niższe około 30-40 groszy. Stacje obecnie mają narzucone bardzo duże marże i dużo na nas zarabiają.

W średnich cenach hurtowych już widać zmiany, jakie zaszły na światowych rynkach. Olej napędowy podrożał w niecały tydzień o 15 groszy, a benzyna o 10 groszy. To także jasno pokazuje, że dalsze obniżki są po prostu niemożliwe. Do końca roku nic nie powinno się jednak zmienić w cenach paliw na stacjach. Wartości które widzimy obecnie powinny pozostać, a jeżeli miałyby zajść jakieś zmiany, to będzie one bardzo minimalistyczne.

Obecnie średnia cena benzyny w Polsce wynosi 6,29 zł/l, natomiast oleju napędowego 6,49 zł/l – informuje e-petrol. Zaraz po świętach nie powinniśmy zauważyć tutaj znaczących zmian. Te mogą pojawić się jednak już w pierwszych raportach po nowym roku. Trzeba zatem przygotować się na to, co jest w zasadzie polską normą. Ceny paliw w naszym kraju będą oscylowały w okolicach około 6,50 zł/l. I to jest już pewna średnia od której będą tylko odchylenia w dół bądź w górę w różnych okresach czasu.

ceny paliw paliwo diesel benzyna prognoza cen e-petrol dodatek finansowy pieniądze
fot. freepik.com

Kiedy zajdą większe zmiany w cenach paliw?

Polscy kierowcy wciąż czekają na obietnicę, jaką złożył Donald Tusk. Mowa o tym, że ceny paliw będą niższe i znów zobaczymy na stacjach paliw cyfrę pięć na początku. Na razie jednak powoli się od tego oddalamy. Rząd w obecnej chwili zajmuje się zupełnie innymi rzeczami – co jest w pełni zrozumiałe. Są pewne priorytety, którymi musi zając się w pierwszej kolejności.

W pierwszych miesiącach 2024 roku możliwe, że temat ten powróci na tapetę. Mogą bowiem pojawić się już głosy kierowców, którzy zaczną upominać się o to, co zostało im obiecane. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby w Polsce faktycznie mogłyby ceny paliw spaść do aż tak niskiego poziomu. Byłaby to zbyt duża różnica kwoty, względem pozostałych krajów członkowskich w Unii Europejskiej i sąsiadujących.

Obywatele krajów sąsiadujących traktowali by nasze państwo w dużej mierze, jako miejsce w którym mogą zaoszczędzić wiele pieniędzy. Im taniej, tym tak naprawdę problem staje się coraz bardziej poważny. Zwłaszcza dla miejscowości przy granicach, które stałyby się wręcz centrum turystyki paliwowej.

Przeczytaj również