Cena za LPG w nowym roku to duża niespodzianka. Co dalej czeka najtańsze paliwo w kolejnych tygodniach?

Cena za LPG w nowym roku to duża niespodzianka. Co dalej czeka najtańsze paliwo w kolejnych tygodniach?

lpg-autogaz-stacja

Podaj dalej

LPG nie jest już tak tanim paliwem jakim było, przez zmianę podatku od nowego roku. Dziś już nie ma szans na to, aby zatankować za około 2,69 zł/l, co na wielu stacjach było normą. Dziś najtańszy autogaz kosztuje około 3,09 zł/l i naprawdę ciężko znaleźć miejsce, gdzie jego cena będzie poniżej trzech złotych. Ale czy to na pewno jest wysoka cena?

Nie, LPG tak naprawdę nie jest drogie

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Średnia cena hurtowa LPG w Polsce jest na poziomie 2,54 zł/l. Jest zatem bardzo niska i tak naprawdę cały czas tanieje. Tylko w miesiącu grudniu cena poszła w dół o około 10 groszy, ale od wielu miesięcy cena praktycznie cały czas nieustannie idzie w dół. Dzięki temu tak naprawdę znacząco nie odczuwamy zmiany w akcyzie i podatku.

Bo autogaz zdrożał tylko o 40 groszy, a więc nie oszukujmy się – o bardzo niewiele. Dla wielu kierowców w Polsce tankowanie pełnego baku będzie droższe zatem o około 10 złotych na litrze. Taka kwota nie może robić negatywnego wrażenia. A przecież tak naprawdę LPG tankowaliśmy w ubiegłym roku za znacznie większe pieniądze. Dość długi czas kosztowało ono ponad 3 złote. W niektórych województwach podoba cena do obecnie najniższej i tak była ostatnio uważana za normalną – chociażby w Warszawie.

Bardzo realne jest to, że z czasem LPG znów będzie kosztowało poniżej 3 złote na litrze. Brakuje bardzo wiele, a biorąc pod uwagę tendencję spadkową taka sytuacja może mieć miejsce jeszcze pod koniec stycznia. Jedno jest pewne – autogaz wciąż jest bardzo opłacalny. I trzeba pamiętać także o tym, że im jest droższe i różnica nad benzyną i dieslem mniejsza, tym jego opłacalność do założenia staje się większa.

dacia-lpg-2
fot. Dacia

Autogaz miał być drogi, ale czy będzie?

Co przyniesie 2023 rok jeżeli chodzi o LPG? To pytanie na pewno będzie kluczowe dla wielu kierowców w Polsce. Autogaz miał zdrożeć na jesień, później na zimę, a tak naprawdę w ogóle nie drożeje, a nieustannie tanieje. Nie są mu straszne nawet wszelkiego rodzaju obostrzenia związane ze sprowadzaniem tego paliwa z Rosji czy Białorusi. Oczywiście, gdyby sytuacja polityczna była inna mogłoby być taniej, ale czy jest aż tak drogo?

Od dłuższego czasu zapowiadane są braki związane z dostępnością LPG, ale wygląda na to, że kryzysu nie było, nie ma i nie będzie. Jedynie z czasem cena lekko może się zmienić, ale jak zawsze będzie to mało znacząca zmiana. Tym bardziej, że zanim paliwo to zdrożeje, wcześniej jeszcze jego cena będzie spadać.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News