Cena za diesel i benzyna wciąż pod dyktandem Rosji. OPEC+ potwierdza bliską współpracę, co źle wróży dla wszystkich kierowców

Cena za diesel i benzyna wciąż pod dyktandem Rosji. OPEC+ potwierdza bliską współpracę, co źle wróży dla wszystkich kierowców

diesel palwio benzyna

Podaj dalej

Świat wciąż nie ucieknie przed Rosją, jeżeli chodzi o cenę za diesel i benzynę, jaką trzeba płacić. Potwierdza to kartel OPEC+, zaznaczając jak istotną rolę odgrywa ten kraj w globalnej współpracy. Takie podejście niestety nie wróży nic dobrego na dłuższą metę, w kontekście ceny paliw. Dawna cena za litr może być już tylko kartką historii, którą będzie się tylko wspominało.

Diesel i benzyna wciąż pod ręką władzy Rosji

benzyna diesel ceny paliw paliwo samochód
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

– Rosja to nasz partner strategiczny i jeden z największych producentów, a jej udział w sojuszu OPEC+ na rzecz ograniczenia wydobycia jest niezbędny do sukcesu tego układu – powiedział nowy sekretarz generalny OPEC Hajtam al-Ghais, następca niedawno zmarłego Mohammeda Barkindo z Nigerii.

OPEC+ wraz z dwunastoma krajami zaprzyjaźnionymi, jak m.in. Rosja, koordynują one odbudowę wydobycia ropy tak, aby cena nie spadła za nisko. To głównie z tego powodu diesel i benzyna wciąż mają tak wysoką cenę na stacjach paliw. Choć w ostatnich tygodniach sytuacja się nieco poprawiła, to i tak daleko do pełni szczęścia.

Złe informacje przekazuje w kontekście ceny ropy Bloomberg. Dziennikarze ustalili, że Rosjanie nie pozwolą na zwiększenie podaży OPEC+ pomimo apeli USA oraz innych państw zachodnich. Z tego powodu wydobycie jest niższe od planu o około 2,7 mln baryłek mniej według danych z maja. Niebawem kartel znów się spotka, aby ustalić czy wprowadzić jakieś zmiany w wydobyciu. Eksperci zwiastują jednak, że nic kluczowego się nie wydarzy.

paliwa paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – unaihuiziphotography

Rosja nie pozwoli na tanie paliwo

Wydobycie ropy będzie już kontrolowane w taki sposób, aby nie było za tanio. Nawet jeżeli popyt na świecie by spadł, to OPEC+ zrobi wszystko, aby nie doszło do sytuacji, jakie miała miejsce dwa lata temu. Wtedy wartość baryłki spadła nawet poniżej zera. Teraz tak na pewno nie będzie, bowiem wszyscy czujnie dbają o to, aby nie było za tanio.

Diesel i benzyna zatem nie będzie tak tania, jak niektórym może się wydawać. Nawet przy mocnym załamaniu rynku, recesji i innych kryzysach. Musiałoby naprawdę dojść do sytuacji, która zaskoczy OPEC+ na tyle, że skorzystają na tym kierowcy. Pytanie tylko, jak długo taki stan by potrwał.

paliwo ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik.com – Max4e

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News