Bardzo trudne warunku drogowe. Jakie wyposażenie samochodu zabrać ze sobą jadąc w dłuższą podróż na ferie?

Duża część kierowców powinna zwrócić uwagę na wyposażenie swojego samochodu. I nie chodzi tutaj o tak podstawowe rzeczy, o których mówi się od zawsze, jak gaśnica czy trójką ostrzegawczy. Mowa o takich rzeczach, które na pierwszy rzut oka mogą się okazać nawet niepotrzebne. Ze względu jednak na bardzo kapryśną pogodę, mogą w niektórych przypadkach okazać się niezbędne.

kierowcy samochód obowiązkowe wyposażenie
Podaj dalej

Co zimą powinno wchodzić dodatkowo w wyposażenie samochodu?

nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu mandat
fot. freepik

Weszliśmy w okres ferii zimowych, a to oznacza, że wielu kierowców będzie wybierać się w dłuższe podróże. Pogoda z jednej strony cieszy, bowiem mamy prawdziwą zimę, co jest plusem zwłaszcza dla tych osób, które wybierają się w góry. Spojrzeć trzeba jednak także na to z innej strony, bowiem to oznacza równiej bardzo trudne warunki drogowe. Wystarczy chwila nieuwagi, a nawet nie musi ona wynikać z osobistej winy, aby dana podróż okazała się pechową i kłopotliwą.

Wystarczy sobie wyobrazić, że dojdzie do kolizji, wypadku czy awarii pojazdu w środku nocy np. przejeżdżając przez las czy daleko od danego miasta. Może okazać się, że na pomoc trzeba będzie bardzo długo poczekać, a ujemna temperatura dodatkowo wprawi w zakłopotanie. Dlatego zimą każdy kierowca powinien w bagażniku wozić ze sobą koce, czy nawet dodatkowe ubrania – czapkę, rękawiczki, bluzy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zajmuje to tylko miejsce w bagażniku. Prawda jest jednak taka, że może okazać się to niezbędne w danej sytuacji.

Wielu kierowców wozi ze sobą także inne mniej oczywiste rzeczy. Mowa chociażby a małej saperce, która w razie poślizgu i wpadnięciu w większą zaspę, może okazać się niezbędna. Od zawsze mówi się również, że odpowiedzialny kierowca powinien wozić ze sobą latarkę samochodowa. W nocy pojazd po danym zdarzeniu może być niewidoczny, ale dzięki latarce można m.in. ostrzec innych uczestników ruchu, czy oczywiście pomóc sobie w ten sposób dzięki oświetleniu. O innych podstawowych rzeczach każdy doskonale wie, ale jadąc w dłuższą podróż warto uwzględnić także takie wyposażenie samochodu. To branie odpowiedzialności za siebie i wszystkich członków rodziny.

zamarzniety-plyn-do-spryskiwaczy-poradnik-zima
fot. freepik

Pogoda będzie bardzo kapryśna

Nie każdy kierowca ma to w zwyczaju, ale warto, żeby każdy wyrobił sobie w okresie nawyk zaglądania w prognozy pogody. Zwłaszcza przed podróżą warto sprawdzić, co może czekać nas na drodze. W wielu miejscach polski pogoda w najbliższym czasie będzie dość kapryśna. Temperatura będzie balansowała na granicy zera, a więc raz będzie dodatnia, raz ujemna. To sprawi, że na ulicach będzie ślisko i bardzo niebezpiecznie. Dlatego też dostosowanie prędkości do warunków drogowych będzie koniecznością.

Zima w tym roku daje się zdecydowanie bardziej we znaki, niż w poprzednich latach. Dlatego też wielu kierowców może traktować obecne warunki w nienależyty sposób. Zwłaszcza ”młodzi stażem” kierowcy, którzy tak naprawdę pierwszy raz od kilku lat mają do czynienia z taką pogodą. Trzeba pamiętać, że zawsze lepiej dojechać kilka minut później, niż śpieszyć się i przyczynić do nieprzyjemnej sytuacji na drodze. Zwłaszcza, że na drogach będzie zwiększony ruch, a to nigdy niestety nie wpływa korzystnie na bezpieczeństwo.

Przeczytaj również