Autostrada A4 Kraków - Katowice będzie jeszcze droższa! To już jest śmiech na sali, żeby płacić takie pieniądze za przejazd 61 km

Autostrada A4 Kraków - Katowice będzie jeszcze droższa! To już jest śmiech na sali, żeby płacić takie pieniądze za przejazd 61 km

wyprzedzanie podwójna ciągła wyprzedził wyprzedzić ciągła linia legalne

Podaj dalej

Autostrada A4 to już mocna tragikomedia, jeżeli chodzi o są odcinek i związane z nim opłaty. Jak się okazuje spółka Stalexport Autostrada Małopolska zamierza podnieść cenę za przejazd odcinka Katowice – Kraków i odwrotnie. Wniosek w tej sprawie został już złożony do GDDKiA, choć tak naprawdę jest on tylko formalnością przed tym co ma się zmienić.

Jeszcze droższa autostrada A4

autostrada platnosc polska
fot. freepik

Już ostatnia podwyżka na tym odcinku wywołała nie małe zaskoczenie i oburzenie wśród kierowców. Po dość krótkim czasie nadchodzi kolejna i to jeszcze większa, co zapewne odbije się szerokim echem. Płacenie takich kwot za przejechanie odcinka 61 kilometrów nie czarujmy się, ale jest dość kontrowersyjne – lekko mówiąc.

Mało tego, wśród kierowców odcinek A4 uchodzi za tzw. wiecznie remontowany. A więc kierowcy nie dość, że muszą za niego sporo płacić, to na dodatek nie mogą nim płynnie przejechać. Na ten temat było już dużo pisane i mówiono, więc nie ma się co ponownie zagłębiać, ale i ta kwestia dla wielu osób budzi pewne zastanowienie.

Stalexport Autostrada Małopolska zawnioskował, aby opłata dla pojazdów kategorii 1 wzrosła z 13 do 15 zł. Dla pozostałych pojazdów – z 40 do 46 zł. Takie kwoty kierowcy będą płacili już z początku kwietnia, a więc za dwa miesiące. Mając na uwadze przejazd w dwie strony, to trzeba być przygotowanym na wydatek 30 złotych.

e-toll autostrada platnosc
fot. freepik

Realne obawy o omijanie A4

Już teraz część kierowców decyduje się na to, aby jeździć ze Śląska i Zagłębia alternatywną drogą przez Olkusz. Różnica w czasie dojazdy nie jest znacząca, a czasem (przy remontach) może okazać się nawet i szybsza. GDDKiA ma zaapelować o to, aby stawki nie zostały zwiększone. Między innymi w obawie, że lokalne drogi to znacząco odczują. Mało jednak prawdopodobne jest to, że decyzja zostanie zmieniona.

Warto tutaj jednak wspomnieć, że rząd zapowiedział już, że autostrada A4 ma wejść pod skrzydła państwa, kiedy skończy się umowa ze wspomnianą spółką. Do tego droga wedle planów ma się stać całkowicie darmowa! W innym przypadku rząd będzie zobowiązany do tego, aby wybudować kolejną drogę łączącą Śląsk z Małopolską. A po co budować coś, co już jest.

polska autostrada oplaty
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News