1 października sprawdź swoje ubezpieczenie samochodu. Wchodzi nowe prawo, a konsekwencje mogą zaskoczyć

Każdy kierowca powinien niezwłocznie sprawdzić swoje ubezpieczenie samochodu. Ma to związek z nowelizacją Kodeksu karnego, która wraz z początkiem października wchodzi w życie. Konsekwencje w związku z brakiem takiego opłaconego dokumentu będą znacznie większe, niż do tej pory. Można śmiało stwierdzić, że żarty się skończy i jazda bez OC to ogromne ryzyko. Od teraz nie będzie to już wyłącznie tylko duży wydatek.

ubezpieczenie samochodu kierowca
Podaj dalej

Co nowego grozi za niewykupione ubezpieczenie samochodu?

ubezpieczenie samochodu koszt
fot. freepik

W przypadku braku ważnego ubezpieczenia OC i wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym, można trafić nawet do więzienia. To nowy typ przestępstwa określany jako uchylanie się od wykonania orzeczonego przez sąd na rzecz pokrzywdzonego lub osoby dla niego najbliższej obowiązku naprawienia szkody lub zapłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo nawiązki.

Najprościej mówiąc, jeżeli nie uregulujemy szkody dla pokrzywdzonego, wówczas będzie odbierane to jako przestępstwo. Kara przewidziana za to jest od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Zmiana była w tym przypadku niezwykle konieczna, bowiem wiele osób nic nie robi sobie z tego, że jeździ bez OC. Jeżeli już dojdzie do zdarzenia i ubezpieczenie samochodu nie zostało wykupione, dana osoba i tak niewiele sobie robiła z tego tytułu.

Oczywiście obecny system też funkcjonuje dość dobrze. Tyle tylko, że nawet komornicy często pozostają wobec takich osób bezradni. Teraz na wniosek sądu taką osobę będzie można zatrzymać i odprowadzić do więzienia, gdzie spędzi odpowiednią ilość czasu za swój czyn. Już nie będzie takiego bezprawia pod tym względem i samowolki. Druga strona medali jest taka, że z reguły opłaty za ubezpieczenie nie wykupują osoby biedniejsze. Co za tym idzie, i tak ciężko ściągnąć z nich pieniądze.

ubezpieczenie samochód po burzy freepik jpg
fot. freepik

Ponad 8 tysięcy kary

Tak naprawdę jeżeli ktoś ma nieważne ubezpieczenie samochodu, to nawet i bez zdarzenia drogowego musi liczyć się z wysokimi kosztami. Od nowego roku w przypadku samochodów osobowych kary wyniosą od 1 tys. 697 zł do 8 tys. 484 zł. Dokładna kwota będzie zależała od tego, przez jaki czas nie była ważna dana polisa OC. Dolna granica zatem wzrośnie o 330 złotych, a górna aż o 1300 złotych.

Tym bardziej warto dokładnie mieć zanotowane, kiedy kończy się nasza polisa. Z reguły dość aktywnie przypominają o tym sami ubezpieczyciele, lecz życie już nie raz pokazało, że nawet to nie pomaga. Im wcześniej dopnie się formalności związane z wykupem ubezpieczenia, tym lepiej. A rynek wciąż pozostaje niezwykle atrakcyjny pod tym względem dla klientów.

Przeczytaj również