1 października to kolejna ważna data dla kierowców. Rząd wprowadza zmianę, a policja będzie miała nowy wachlarz możliwości

Kolejne zmiany czekają na kierowców na mocy których policja będzie mogła ich karać. Rząd ostatecznie ogłosił, kiedy ustawa wejdzie w życie i trzeba będzie się do niej dostosować. Nastąpi to 1 października tego roku, choć wcześniej zapowiadano, że ma to nastąpić już w marcu. Co dokładnie się zmieni i na co muszą uważać kierowcy?

wbudowany głośniczek oraz precyzyjne, haptyczne informacje zwrotne
Podaj dalej

Policja będzie karała za tablice rejestracyjne

mandat parkowanie policja 4
fot. policja.lubuska.pl

Już informowaliśmy, że 14 marca mają wejść przepisy związane z karaniem za tablice rejestracyjne. Oczywiście w dużej mierze dotyczy to osób, które mają w zwyczaju kraść tablice czy jeździć na podrabianych. Zwykły Kowalski, który zamontował tablice rejestracyjne wydane przez urząd zaraz po nabyciu auta, może spać spokojnie.

A kary będą bardzo poważne, bowiem mają sięgać nawet 5 lat pozbawienia wolności w najbardziej rygorystycznym przypadku. Mowa tutaj głowie np. o kradzieży pojazdu, gdzie zamontowane będą niewłaściwe tablice. Policja w teorii mogłaby karać kierowców z napisem ”Nowożeńcy” czy ”Młoda Para”, ale wiadomo, iż tego typu przypadki będą traktowane łagodnie. Żaden funkcjonariusze nie zdecyduje się nawet na kontrole.

Zmiany przesunięto o ponad pół roku, ale to oczywiście nie oznacza taryfy ulgowej dla przestępców. Funkcjonariusze i tak od zawsze zwracali na tego typu kwestię uwagę i sprawdzali, czy tablica rejestracyjna jest zgodna z tym co widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Jedyne co, to nastąpi wyłącznie zaostrzenie przepisów prawa w Kodeksie.

mandat parkowanie policja 3
fot. lubuska.policja.pl

Złodzieje będą się mieli czego obawiać?

Sama zmiana wydaje się być w pełni formalnością wyłącznie dla sądów i prokuratury. Trudno uwierzyć w to, że osoba mające złe intencje będzie brała pod uwagę zmianę prawa, gdy i tak już będzie dużo ryzykować w inny sposób. Kradzież samochodu czy jazda nim, wydaje się kluczowym przewinieniem, niż tylko fakt zmiany tablic. Zostanie wyłącznie zwiększona kara na tej podstawie.

punkty karne policja
fot. policja.pl

Przeczytaj również