Poznaliśmy wstępne przyczyny zawalenia estakady w Chinach

10 października doszło do tragedii budowlanej w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach. Wiadukt runął na znajdujące się pod nią samochod. Trzy osoby zginęły na miejscu, a dwie zostały ciężko ranne. W akcji ratunkowej brali udział strażacy, policja i służby medyczne.

Poznaliśmy wstępne przyczyny zawalenia estakady w Chinach
Podaj dalej

Wraz z zawalającym się mostem spadły trzy ciężarówki i dwa samochody osobowe. Żeby wydobyć zakleszczone auta strażacy musieli użyć ciężkiego sprzętu.

Wstępne przyczyny

Sprawcami katastrofy miały być dwie – ekstremalnie przeładowane – ciężarówki należące do lokalnego przewoźnika Wuxi Chenggong Transport Company.

Według najnowszych ustaleń prokuratury, konstrukcja wiaduktu została naruszona, gdy wjechała na nią ciężarówka przewożąca 13 zwojów blachy stalowej. Warto dodać, że był to standardowy zestaw bez specjalistycznej, wieloosiowej naczepy do transportu tego typu ładunków.

Ciężarówce udało się wprawdzie bezpiecznie opuścić wiadukt, ale wkrótce po niej wjechała na niego kolejna, tym razem z „zaledwie” ośmioma zwojami blachy.


Tak ciężkie zestawy potrafią wprawiać wiadukty w bardzo poważne drgania. Jednocześnie sama jakość dróg pozostawia wiele do życzenia. Ten, który zawalił się w czwartek, był już podobno oznaczony jako wymagający remontu. Statystyki wskazują zaś, że między 2006 a 2016 w Chinach zawaliło się 69 mostów oraz wiaduktów.

Padł rekord? ITD zatrzymała ciężarówkę przeładowaną o prawie 40 ton

Przeczytaj również