Powstały pierwsze okulary na chorobę lokomocyjną. Ich skuteczność jest zaskakująca

Powstały pierwsze okulary na chorobę lokomocyjną. Ich skuteczność jest zaskakująca

Seetroen

Podaj dalej

Choroba lokomocyjna to bolączka wielu podróżujących, zarówno tych małych jak i dużych.

Przypadłość która może zdarzyć się pasażerom w każdym wieku powoduje dyskomfort podczas przemieszczania a jej głównymi objawami są dokuczliwe zawroty głowy, zmęczenie i nudności, senność oraz pogorszenie nastroju.

Czym właściwie jest choroba lokomocyjna?

To stan, w którym istnieje brak zgodności pomiędzy subiektywnym, wzrokowym postrzeganiem ruchu, a sygnałami odbieranymi przez błędnik odpowiadający za zmysł równowagi.

Marka Citroen postanowiła przyjrzeć się problemowi z bliska. Efektem prac są specjalne okulary o futurystycznym kształcie.

Gadżet opracowany przez inżynierów ma nazwę Seetroen. To specjalne okulary pozbawione szkieł, które w pierścieniach wokół oczu mają płyn poruszający się w kierunku czołowym i wzdłużnym – odtwarzają linię horyzontu, co pozwala rozwiązać konflikt sensoryczny, będący przyczyną choroby lokomocyjnej.

Okulary trzeba założyć, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki nudności. Po kilkunastu minutach ułatwią synchronizację pracy mózgu z ruchem odbieranym przez ucho wewnętrzne, gdy oczy koncentrują się na nieruchomym przedmiocie. Po chwili przedmiot można spokojnie odłożyć.

Z okularów Seetroen mogą korzystać dorośli i dzieci od 10. roku życia. Można je stosować jako okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne. Francuski producent chwali się, że skuteczność gadżetu wynosi aż 95 proc.

Okulary można nabyć za 99 euro czyli około 420 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News