Polskie podium w Portugalii. Ten widok zapewnili nam Kościuszko i Oleksowicz

Polskie podium w Portugalii. Ten widok zapewnili nam Kościuszko i Oleksowicz

Polskie podium w Portugalii. Ten widok zapewnili nam Kościuszko i Oleksowicz

Podaj dalej

W historii Rajdu Portugalii reprezentanci polski plasowali się na podium trzykrotnie. W latach 2009-2012 sztuki tej dokonać potrafili Michał Kościuszko i Maciej Oleksowicz. Jak do tego doszło?

Pierwsze polskie podium w sponsorowanym przez Vodafone rajdzie to rok 2009. Wtedy to o wysokie lokaty w cyklu Junior WRC walczyli Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak. Po pierwszym oesie na stadionie w Algarve liderem był Alessandro Bettega, jednak później nadszedł już czas dominacji Kościuszki. Polak objął prowadzenie na drugim teście i wygrywając łącznie osiem odcinków specjalnych wygrał też cały rajd z przewagą ponad 6 minut nad drugim Kevinem Abbringiem i ponad 9 nad trzecim Hansem Weijsem Jr.

Kolejne podium to rok 2010 i po raz kolejny załoga Kościuszko/Szczepaniak. Polacy rywalizowali już wtedy w klasie SWRC. Tym razem szło już nieco gorzej, niż w 2009 roku, szczególnie na tle niesamowicie rozpędzonych kierowców Forda – Nassera Al-Attiyaha i Jariego Ketomy. To właśnie oni zapisali na swoje konto łącznie 15 oesów i prowadzili w rajdzie od drugiego do ostatniego odcinka. Kościuszko jechał swoim tempem i ostatecznie ukończył na 3. miejscu w SWRC. Zwycięstwo powędrowało do Ketomy, zaś drugie miejsce po problemach Al-Attiyaha zajął kolejny zawodnik w Fieście S2000, Xavi Pons.

Ostatnie polskie podium w Rajdzie Portugalii to rok 2012 i Maciej Oleksowicz z Andrzejem Obrębowskim w Fordzie Fiesta S2000. Polacy wystartowali w klasie SWRC, gdzie za rywali mieli tak doskonale znanych zawodników, jak Hayden Paddon, Craig Breen, Yazeed Al-Rajhi, czy też miejscowy wyjadacz, Pedro Meireles. Na przestrzeni całej imprezy z walki odpadli niestety Breen i Al-Rajhi. Oznaczało to, że Oleksowicz musi tylko dojechać do mety. Polak radził sobie naprawdę dobrze i w bezpośrednich pojedynkach potrafił pokonywać miejscowego zawodnika, Meirelesa. Tym samym po 22 oesach duet Oleksowicz/Obrębowski uplasował się na 2. miejscu, 5 minut za zwycięskim Haydenem Paddonem.

Tagi: WRC, Rajd Portugalii, Ford, Ford Polska, Ford Performance

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News