Polski producent przyczep kempingowych z mocnym zjazdem sprzedaży. Rodacy częściej chcą się pokazać z opcją niemiecką

Najnowsze statystyki wskazują, że Niewiadów sprzedaje coraz mniej przyczep kempingowych. Polski producent cierpi nie tylko przez spadający popyt, ale i zagraniczną konkurencję. Już co trzecia nowa przyczepa kempingowa w Polsce pochodzi od niemieckiej marki Hobby.

Wnętrze przyczepy kempingowej Niewiadów
Podaj dalej

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego podsumował pierwsze półrocze 2025 r. na rynku przyczep kempingowych w naszym kraju. Od stycznia do czerwca zarejestrowano 525 takich pojazdów drogowych. To o 10,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy przybyło ich prawie 600 (589).

Przyczepa kempingowa Niewiadów
fot. Niewiadów

Polacy wolą kupić przyczepę od Niemca

Zdecydowanym liderem rynku nowych przyczep kempingowych jest Hobby. Niemiecka marka, która na swojej stronie ma ofertę w języku polskim, odnotowała w Polsce 174 rejestracje w ciągu półrocza. To oznacza 13-procentowy wzrost. Udział w rynku wzrósł z 26,1 do 33,1 proc.

Wnętrze przyczepy kempingowej Hobby
fot. Hobby

To efekt m.in. spadku polskiego producenta. Niewiadów stracił aż 43,8 proc. Zamiast ściągać lidera, ledwo uchronił się przed spadkiem na trzeci stopień podium. Z 81 rejestracjami miał przewagę tylko jednego egzemplarza nad marką Adria, która urosła o 27 proc. To jeden z brandów grupy Trigano, który notuje imponujące wzrosty.

Wnętrze przyczepy kempingowej Niewiadów
fot. Niewiadów

Skąd ściągamy najwięcej przyczep kempingowych?

Choć rynek przyczep kempingowych się kurczy, to jak ktoś już jest chętny na ten rodzaj caravaningu, ma coraz większe potrzeby. Coraz więcej Polaków poszukuje dużej przestrzeni i bogatego wyposażenia. Widać to chociażby w rejestracjach używanych przyczep kempingowych. Tych w pierwszym półroczu zarejestrowano 4 224 szt., czyli o 8 proc. mniej niż w okresie styczeń – czerwiec 2024 r.

Przyczepa kempingowa Adria
fot. Adria

Na rynku wtórnym także Polacy najczęściej rejestrują markę Hobby (747 szt.), choć tu odnotowano spadek o 16,6 proc. Opcją nr 2 jest Adria (293 szt.), choć na popularności zyskuje brytyjski brand Bailey (291). Z podium wypadł za to niemiecki Knaus (288). Używane przyczepy z importu najczęściej pochodzą z Danii (910) i Niemiec (780). Popularnymi źródłami są też Wielka Brytania (726), Holandia (707) oraz Irlandia (497).

Sklep z częściami samochodowymi online iParts.pl

Przeczytaj również