Polski oficjalnie w kalendarzu FIA ERC

Polski oficjalnie w kalendarzu FIA ERC

Podaj dalej

To, o czym w rajdowym światku mówiło się już od dawna, wczoraj wieczorem stało się faktem. 75. Rajd Polski został włączony do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Europy i odbędzie się w terminie 21 – 23 września.

Oprócz zawodników rywalizujących w mistrzostwach Starego Kontynentu, na starcie imprezy z bazą w Mikołajkach pojawią się także kierowcy znani z cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

O tym, że Polski nie znajdzie się w kalendarzu WRC na sezon 2018, wiedzieliśmy już od dawna, a w ostatnich dniach włodarze imprezy pracowali nad ostatecznym kształtem przyszłorocznego wydarzenia w Mikołajkach.

Po dwóch udanych rundach Rajdu Rzeszowskiego, który w sezonie 2016 zadebiutował w kalendarzu mistrzostw Europy, czego możemy spodziewać się w Mikołajkach?

Przede wszystkim, zmieniony zostanie format rajdu, co wynika z regulaminów dotyczących Rajdowych Mistrzostw Europy. Impreza będzie miała bardziej kompaktowy charakter, z całkowitą długością odcinków specjalnych liczącą 200-230 kilometrów. Właściwa rywalizacja rozpocznie się w piątkowy wieczór po odcinku testowym i kwalifikacyjnym, a zakończy w niedzielne popołudnie.

Sądząc po wysokiej frekwencji na tegorocznym Rajdzie Rzeszowskim, również w Mikołajkach powinniśmy spodziewać się dużej liczby chętnych do rywalizacji załóg. Po pierwsze – przedostatnia runda w kalendarzu FIA ERC może być areną ostatecznych rozstrzygnięć o mistrzowskie tytuły, po drugie – będzie podwójnie punktowaną rundą RSMP, co również powinno przyczynić się do ściągnięcia jak największej liczby kierowców.

A termin? Cóż – historia pokazała, że rozgrywany na jesień Rajd Polski potrafi uprzykrzyć życie nie tylko kierowcom i zespołom, ale także kibicom.

Jaka przyszłość czeka więc dobrze oceniany przez środowisko FIA ERC Rajd Rzeszowski? Wszystko wskazuje na to, że podkarpacka impreza oprócz kierowców startujących w RSMP, ugości także zawodników European Rally Trophy.

Czy można doszukać się jakiś plusów płynących z takiego scenariusza? Niektórzy kibice z pewnością wymieniliby w tej rubryce zamianę Rajdu Gdańsk na rywalizację w Mikołajkach w cyklu RSMP oraz fakt, że na Mazurach będziemy mogli obserwować naszych lokalnych kierowców, a nie gwiazdy z importu. Ale czy to aby na pewno plus?

Tagi: Rajd Polski, Mikołajki, FIA ERC, RSMP, kalendarz, 2018, ERT

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News