Polo GTI R5 wchodzi na scenę

Polo GTI R5 wchodzi na scenę

Podaj dalej

Volkswagen oficjalnie ogłosił, że wraca do rajdów! Niemiecki producent zacznie sprzedawać nowe Polo GTI R5 w połowie przyszłego roku. Co wiemy? Samochód będzie miał 270 koni mechanicznych i będzie bazował na Volkswagenie Polo szóstej generacji. Konstrukcja będzie dostępna dla profesjonalnych zespołów oraz pojedynczych zawodników, włączając w to cykl WRC.

Rozwój Polo GTI R5 ruszył na dobre w styczniu, a pierwsze testy zaplanowane zostały jeszcze na ten rok. Doświadczenie zgarnięte w mistrzostwach świata teraz procentuje, w projekcie biorą udział między innymi dyrektor techniczny do spraw motorsportu Francois-Xavier Demaison oraz jeden z najważniejszych inżynierów Gerard-Jan de Jongh, którzy wspólnymi siłami stworzyli potęgę Polo R WRC.

Sven Smeets, dyrektor Volkswagen Motorsport: – Wraz z Polo GTI R5 mamy zamiar przetransferować nasze doświadczenie z WRC na samochody dostępne dla wszystkich. Chcemy zaopatrywać naszych klientów na wszystkich frontach, od mistrzostw świata, po regionalne serie w poszczególnych krajach. Przed pierwszymi imprezami, nowe Polo przejdzie serię rygorystycznych testów tak, abyśmy byli pewni, że jest gotowe na każde warunki, jakie panują w świecie rajdów.

Podobnie jak w wersji drogowej, Polo GTI R5 ma czterocylindrowy, turbodoładowany silnik. Auto jest naturalnie napędzane na cztery koła, ma pięciobiegową, sekwencyjną skrzynię biegów i bogate wyposażenie związane z bezpieczeństwem. To daje szansę prywaciarzom oraz wielkim zespołom na starty zarówno regionalnie, jak i międzynarodowo przy użyciu potężnego, stosunkowo taniego samochodu.

Dla Volkswagen Motorsport Polo GTI R5 jest kolejnym ważnym krokiem w strategii. Po doskonałym Golfie GTI TCR, który zawojował świat wyścigów, teraz nadeszła pora na maszynę dla klientów rajdowych.

Tagi: Volkswagen Polo

 

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News