Policjanci dostaną nowe uprawnienia - teraz będą mogli parkować gdzie tylko chcą. Zmienią się też zasady kontroli

Rządowe Centrum Legislacji zajmie się projektem rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącym zasad policyjnych kontroli. Jeśli ustawa wejdzie w życie, funkcjonariusze będą mogli parkować gdzie chcą – nawet w miejscu gdzie postój jest zabroniony.

Policjanci dostaną nowe uprawnienia – teraz będą mogli parkować gdzie tylko chcą. Zmienią się też zasady kontroli
Podaj dalej

W rozporządzeniu pojawił się jeszcze jeden ważny punkt, otóż przy przesiewowych badaniach alkomatami policjanci nie będą się musieli więcej legitymować.

Rozporządzenie przygotowane przez MSWiA było konieczne ze względu na konieczność dostosowania naszego prawa do unijnej dyrektywy o kontroli technicznej.

Jak podaje portal brd24.pl – funkcjonariuszom nowe regulacje przyniosą więcej możliwości co do miejsc, w których mogą ustawić się do kontroli drogowej. Do tej pory nie mogli zatrzymać się w miejscu niedozwolonym by np. kontrolować prędkość.

Teraz kierowcy mogą spotkać się z drogówką w miejscu, w którym zupełnie się jej nie spodziewają. „Jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych, dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego” – czytamy w projekcie rozporządzenia.

76-latek w Ibizie niechcący dokonał zamachu na policjantów w radiowozie

Oznacza to, że policjanci w radiowozach i nieoznakowanych autach będą mogli ustawić się do kontroli w zatokach autobusowych, na chodnikach, na poboczach, które są odgrodzone ciągłą linią czy w miejscach wyłączonych z ruchu. Ale – jak zaznaczono w projekcie zmian – nadal nie będą mogli ustawiać się tam, gdzie spowodowałoby to zagrożenie w ruchu drogowym.

Przeczytaj również