Policja ma nową broń! Teraz nie unikniesz mandatu!

Policja ma nową broń! Teraz nie unikniesz mandatu!

policja radiowoz

Podaj dalej

Przekraczanie ograniczeń prędkości to bardzo często polski sport narodowy, który prawdopodobnie jest popularniejszy niż piłka nożna. Praktycznie wszyscy naginamy obowiązujące limity prędkości przynajmniej o kilka kilometrów na godzinę. Z naszymi wykroczeniami chce walczyć policja, która co jakiś czas otrzymuje nowe narzędzia do wychwytywania nadmiernej szybkości na polskich drogach.

Fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości – standardowe rozwiązania

Jeszcze kilka lat temu prawdziwą zmorą dla kierowców były ukryte fotoradary. Służby w postaci straży miejskiej i policji stawiały w różnych miejscach urządzenia pomiarowe, które bardzo często miały coś w rodzaju formy kamuflażu. Wtedy użytkownicy drogi mieli zachować czujność, ponieważ każda skrzynka lub śmietnik przy drodze, mogły być potencjalną pułapką na kierowcę.

Z czasem tę swobodę uregulowano i pojawiły się tablice informacyjne o fotoradarach, a także jaskrawe kolory samych urządzeń. Efekt takiego działania? Bardzo często gdy wiemy, gdzie dokładnie stoi fotoradar zwalniamy, żeby uniknąć mandatu. Następnie, jeśli ktoś ma odpowiednią ilość odwagi, przyspiesza i dalej łamie przepisy dotyczące ograniczeń prędkości.

Policja coraz częściej stosuje odcinkowy pomiar prędkości na drogach.

Rozwiązaniem pośrednim dla fotoradarów i bardziej skutecznym są odcinkowe pomiary prędkości. Stosowane głównie na drogach szybkiego ruchu monitorują średnią prędkość pojazdu na konkretnym odcinku drogi. Gdy jest ona za duża, system wystawia mandat i policja dowiaduje się o wykroczeniu.  Jednak wystarczy na chwilę zjechać z trasy, na krótki odpoczynek lub znać miejsca, gdzie trwają takie pomiary, żeby uniknąć kary.

Fotorapid PRO – kosmiczna technologia w rękach policji?!

Jednym z najnowszych pomysłów na walkę z piratami drogowymi jest Fotorapid PRO od firmy ZURAD. Jak twierdzi producent, urządzenie może wychwycić do trzydziestu dwóch pojazdów jednocześnie! Dodatkowo jego skuteczność ocenia się na poziomie 99,9%! W tej sytuacji wydaje się, że przekroczenie prędkości, będzie nieopłacalne. Początkowo policja ma sprawdzać zastosowanie tego urządzenia na drodze S8.

Fotorapid PRO może służyć również jako wideorejestrator, gdzie utrzymanie odpowiedniego dystansu do poprzedzającego pojazdu, żeby precyzyjnie zmierzyć jego prędkość, jest zbędne! Dodatkowo maszyna potrafi ocenić odległość pomiędzy pojazdami i karać kierowców za jazdę na tak zwanym zderzaku. Zapowiada się koniec wolnej amerykanki na drogach?

 

Przeczytaj również