Polacy w Dakarze - kto, czym i z kim?

Polacy w Dakarze - kto, czym i z kim?

Podaj dalej

Do rozpoczęcia Rajdu Dakar, którego partnerem strategicznym jest firma olejowa Motul, pozostał już tylko tydzień. Wśród 515 uczestników, którzy pojawią się na starcie południowo-amerykańskiej imprezy, znalazło się 12 Polaków.

332 pojazdy, 515 uczestników, reprezentujących barwy aż 54 narodowości – tak w ogromnym skrócie prezentuje się lista zgłoszeń przed przyszłorocznym Rajdem Dakar, który wyruszy już 6 stycznia.

Do dakarowego boju wyruszy 12 polskich zawodników – czterech motocyklistów, dwóch quadowców, jeden kierowca samochodu, trzech pilotów samochodów, pilot UTV oraz pilot ciężarówki.

Najmłodszym reprezentantem biało-czerwonych barw w rozpoczynającym się Dakarze będzie Maciek Giemza. Urodzony w Kielcach 22-latek zadebiutuje w Rajdzie Dakar za kierownicą motocykla KTM 450 Rally Replica.

Na dwóch kołach podróżować będą również Paweł Stasiaczek, który startował w Dakarze już dwukrotnie (2015 i 2017), Jakub Piątek (2015,2016,2017) oraz Maciej Berdysz, dla którego będzie to czwarty z rzędu start w kultowym maratonie.

W barwach Sonik Team podobnie jak w poprzedniej edycji będziemy kibicować dwóm zawodnikom – Rafałowi Sonikowi i Kamilowi Wiśniewskiemu. Pierwszy z nich będzie obchodził tym razem szczególny jubileusz, bowiem będzie to jego dziesiąty start w Rajdzie Dakar. Krakowianin startuje w tej imprezie nieprzerwanie od 2009 roku.

Jego zespołowy kolega, Kamil Wiśniewski, z pewnością będzie liczył na poprawę ubiegłorocznego rezultatu, który był jego debiutem.

Dużo młodszy, choć niemniej doświadczony za kierownicą Mini ALL4 Racing zasiądzie Kuba Przygoński. Dla warszawianina będzie to 9. start w Rajdzie Dakar, a trzeci za kierownicą samochodu. Wcześniej 32-latek rywalizował za kierownicą motocykla (2009-2015).

Bliski sercom polskich kibiców Xavier Panseri również pojawi się w tegorocznym Dakarze, zasiadając na prawym fotelu Peugeota 3008 DKR Maxi prowadzonego przez Sheikha Khalida Al.-Qassimiego, znanego ze startów w WRC.

Kolejnym pilotem-nawigatorem będzie Sebastian Rozwadowski. Swój trzeci start w Dakarze olsztynianin spędzi razem z Litwinem, Benediktasem Vanagasem. Kolejnym pilotem znad Wisły będzie Maciej Marton, który przez amerykańskie bezdroża poprowadzi Petera Van Merksteijna. Listę pilotów w samochodach zamyka Szymon Gospodarczyk, który przesiądzie się tym razem do Claude’a Fourniera w Polarisie RXR 1000 XP.

Jedynym pilotem ciężarówek pochodzącym z Polski będzie Michał Wrzos, który uformuje załogę z Belgiem Davem Ingelsem.

Tagi: Rajd Dakar, Motul, ReadyForDakar

 

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News