Polacy pokochali tego SUV-a Volvo. Teraz otrzymał prestiżową nagrodę

Jeden z najlepiej sprzedających się elektrycznych SUV-ów na polskim rynku został właśnie doceniony przez panel jury kultowego Top Gear. Brytyjscy dziennikarze wydali werdykt, że Volvo EX30 „wysadza każdego innego elektryka w tym przedziale cenowym w chwasty”. To już kolejna z wielu licznych nagród, jakie szwedzki producent otrzymał za swojego elektryka. 

Polacy pokochali tego SUV-a Volvo. Teraz otrzymał prestiżową nagrodę
Podaj dalej

Ważna nagroda Top Gear dla SUV-a Volvo

Volvo EX30 w kolorze Vapour Grey / SUV-y Volvo zyskują
fot. Volvo

Volvo EX30 nie zatrzymuje się w kolekcjonowaniu pochwał i nagród. Teraz otrzymał 1. miejsce w kategorii najlepszego elektrycznego crossovera w konkursie organizowanym przez Top Gear. W ciągu kilku pierwszych miesięcy sprzedaży mały SUV, popularny także w Polsce, skompletował już ponad dwadzieścia różnego rodzaju nagród i wyróżnień. 

Ollie Marriage, szef testów samochodowych w Top Gear: – EX30 udaje się utrzymywać wszystkie tradycyjne, mocne strony Volvo. Ale również wpycha się w nowe obszary. Jest kompaktowy, łatwy do zaparkowania, ma wystarczającą ilość miejsca w środku dla czerech, a także wystarczający zasięg, aby można było go używać codziennie. Na zewnętrz wygląda schludnie. We wnętrzu jakość i dotyk wysadzają każdego innego elektryka w tym przedziale cenowym w chwasty. 

Jak wspomnieliśmy, to nie pierwsza nagroda godna odnotowania przyznana samochodowi Volvo EX30. SUV zgromadził już także tytułu Samochodu Roku takich brytyjskich wydawnictw jak Sun, Carwow, czy Elecricying.com. W nagrodach Top Gear otrzymał także tytuł Światowego Miejskiego Auta Roku. Zdobył też wiele różnych nagród w kategorii małych SUV-ów i samochodów rodzinnych. Według magazynów flotowych jest także najlepszym małym SUV-em. 

Volvo EX30 / Cloud Blue / tył
fot. Volvo Cars

Szybkie ładowanie i spory zasięg

EX30 zostało opracowane z naciskiem na wysoką wydajność i zrównoważony rozwój w całym cyklu życia. W wyniku, udało się osiągnąć najmniejszy ślad węglowy dowolnego samochodu szwedzkiego producenta. Elektryczny układ napędowy akumulatora zapewnia zasięg od 480 kilometrów. A korzystanie z zasilania DC pozwoli naładować akumulatory od 10 do 80 procent w zaledwie 26 minut. Samochód dostępny jest też w trzech wersjach silnikowych, z których najmocniejsza generuje aż 428 koni mechanicznych. Jednakże, nawet w podstawie SUV dysponuje w zupełności „wystarczającą” dynamiką zapewnianą przez 272-konny pojedynczy silnik elektryczny.

Nicole Melillo Shaw, dyrektor zarządzający Volvo Car UK: – Wartość tej nagrody wykracza poza kolejny tytuł naszego przełomowego samochodu elektrycznego. Wzmacnia pozytywną opinię EX30, budując świadomość nie tylko o jego indywidualnych cechach. Ale także o naszej szerszej strategii dostarczania pożądanej, praktycznej, zrównoważonej i zelektryfikowanej mobilności. 

Przeczytaj również