Po obejrzeniu tego crash testu już nigdy nie pojedziesz samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa

Po obejrzeniu tego crash testu już nigdy nie pojedziesz samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa

Podaj dalej

Wideo z crash testu nagrane przez Forda kilka lat temu jest ostatnio bardzo modne w Internecie. To zupełnie inna wizja testów bezpieczeństwa, niż te które wykonuje się dzisiaj. 

Firma przeprowadziła niekonwencjonalne testy, aby zilustrować wytrzymałość swoich szyb. Następstwa są jednak naprawdę niepokojące. 

Na filmie możemy zobaczyć jak Ford Expedition z 1998 roku jest uderzany na boki przez przyczepę. Gdy platforma nagle się zatrzyma, ociężały SUV zostaje poddany serii gwałtownych rolek i wyrzuca wszystkich pasażerów w powietrza. 

Taka sytuacja prawdopodobnie nigdy nie zdarzyłaby się w normalnym wypadku tego typu. Ale Ford pozostawił wszystkie swoje manekiny niezapięte aby uzyskać bardziej dramatyczny efekt. Chyba im się udało. 

Jakkolwiek niepokojące są te klipy, przypominają one o tym, abyśmy zawsze zapinali pasy bezpieczeństwa. Miejsca w kabinie przeznaczone dla pasażerów wydają się w dobrym stanie. Mimo to, jeden manekin który nie wypadł z auta w trakcie wypadku latał po całym aucie, więc jego stan na pewno nie należałby do dobrych. 

Tradycyjne testy bezpieczeństwa zazwyczaj skupiają się na czterech obszarach: test zderzenia bocznego, test zderzenia czołowego, test zderzenia z pieszym oraz test systemów bezpieczeństwa. 

Nikt nie sprawdza, jak zachowają się manekiny w chwili, kiedy nie zapnie się im pasów bezpieczeństwa. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News