Zniżki na ubezpieczenie - kiedy je stracimy, kto zapłaci więcej, kto mniej?

Zniżki na ubezpieczenie – jak zapewne większość z was zdaje sobie sprawę, zawarcie polisy OC jest jednym z wielu obowiązków każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Jego kwota zależna jest jednak od wielu czynników, o których sobie w dzisiejszym poradniku porozmawiamy. Od czego ostatecznie zależy otrzymanie zniżki na ubezpieczenie? Kto zapłaci więcej, a kto mniej? 

ubezpieczenie samochodu kierowca
Podaj dalej

Czym jest ubezpieczenie – w skrócie

ubezpieczenie OCsamochodu cena
fot. freepik

Posiadanie ubezpieczenia OC to obowiązek, który musi zostać spełniony przez każdego właściciela pojazdu. Odpowiada ono za ochronę kierowcy przed finansowymi skutkami szkód spowodowanych wypadkiem. Zgodnie z ustawą, każdy mechaniczny pojazd, w tym samochody, motocykle oraz inne środki poruszające się po drogach publicznych, musi posiadać to ubezpieczenie. Brak jego posiadania wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami, także tymi pod postacią kar administracyjnych. Ubezpieczenie pomaga kierowcom, którzy spowodują szkodę innym uczestnikom ruchu drogowego, wszystkie związane z naprawą i leczeniem poszkodowanego koszty pokrywane są przez ubezpieczyciela sprawcy. 

Zniżki na ubezpieczenie – kto zapłaci więcej, kto mniej?

zus skladka ubezpieczenie
fot. freepik

W pierwszej kolejności zajmiemy się zniżkami. Jedną z najpopularniejszy zniżek jest ta przyznawana za bezszkodową jazdę. Zwykle wynosi ona do 60 proc. Nie ma tu właściwie żadnego haczyka – wystarczy jedynie przez kilka lat nie wyrządzić żadnej szkody w ruchu drogowym. Drugim równie popularnym czynnikiem jest oczywiście zniżka za staż. Kierowcy z dużym doświadczeniem mogą liczyć na korzystniejsze oferty niż osoby, które dopiero co otrzymały dokument. 

Starsi kierowcy w tym wypadku również nie mogą czuć się poszkodowani. Zniżki przysługują właścicielom samochodów, którzy znajdują się w przedziale wiekowym 40-55 lat. Co więcej, na tym etapie rewelacje się nie kończą. Zniżka może zostać nam przyznana w momencie, gdy zakupimy nowy samochód – zwykle takie obniżki wynoszą od 10 do nawet 20 proc. Zniżki na ubezpieczenie można także otrzymać, jeśli jest się kobietą. Wynika to ze statystyk, które jasno wskazują, że płeć piękna, znacznie rzadziej staje się sprawcami wypadków. Atrakcyjne stawki otrzymają też osoby posiadające dzieci. Najkorzystniejsze oferty trafią do rodziców posiadający dwójkę i więcej pociech. Średnia cena OC może w takim wypadku spaść nawet o 28 proc. 

Mniej więcej ustaliliśmy sobie, kto może liczyć na atrakcyjne zniżki w ubezpieczeniach OC. Jak jednak wygląda sytuacja z podwyżką? Komu przysługują większe opłaty? Czym jest to spowodowane? Zobaczcie sami… 

Część przykładów będzie przeciwieństwem tego, o czym już sobie rozmawialiśmy. Za OC zapłacą więcej kierowcy, którym często zdarzają się wypadki samochodowe. Do tego grona możemy dorzucić także osoby posiadające od niedawna dokument prawa jazdy, a także młodych kierujących, którzy nie ukończyli jeszcze 25 roku życia. Głównie wynika to ze statystyk, o czym napiszemy w paru słowach na samym końcu poradnika. Na wyższe ubezpieczenie muszą przygotować się nie tylko właściciele aut, które mogą przewozić więcej niż 6 osób, ale też posiadacze starszych samochodów, zwłaszcza takich, które nie posiadają systemów zabezpieczeń, takich jak, chociażby: ABS. 

Młodzi kierowcy nie mogą liczyć na zniżki – dlaczego? 

Nie jest żadną tajemnicą, że młodsi kierowcy są traktowani surowiej od tych bardziej doświadczonych. Tę różnicę łatwo można zauważyć w cenie ubezpieczenia OC. Wszystko spowodowane jest niepokojącymi statystykami policji, które jasno wskazują, że najczęstszą grupą odpowiedzialną za wypadki są użytkownicy dróg w wieku 18-24 lat. Emeryci natomiast znajdują się na samym końcu tej listy. 

 

Przeczytaj również