Wzmożone kontrole drogowe zweryfikowały kierowców! Po tylu latach dalej nie rozumieją tego przepisu!

Wypadki drogowe. Nagminne łamanie przepisów drogowych przez kierowców. O takich zdarzeniach słychać coraz więcej i mogą niepokoić praktycznie wszystkich, zarówno kierowców, jak i pieszych oraz rowerzystów. Wciąż organizowane są specjalne akcje wyłapujące wszelkie nieścisłości w przestrzeganiu przepisów przez kierowców. Niestety wyniki są zatrważające… Dzisiaj opowiemy wam, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas jazdy i co ostatnio działo się na polskich drogach. Zaczynajmy!

punkty-karne-policja
Podaj dalej

Kontrole drogowe zweryfikowały kierowców! 

Źródło: Lubuska Policja

Bez wątpienia coraz częściej mówi się o nieodpowiedzialnym zachowaniu kierowców. Każdego dnia wielu z nich wsiadając za kierownicę pojazdu naraża siebie, a także innych na poważne niebezpieczeństwo. Takie zachowania należy tępić, o czym doskonale zdaje sobie sprawę polska policja, która regularnie stara się przeprowadzać akcje mające na celu przyłapać piratów drogowych na gorącym uczynku. Opowiemy wam o dwóch takich zdarzeniach, w których Polacy nie popisali się znajomością przepisów. Przy okazji zdradzimy, jakie kary grożące za nierespektowanie prawa. Zainteresowani? 

Kilka dni temu, a konkretniej 17 października policjanci z województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadzili wzmożone działania przeciwko kierującym. Skupiono się na niechronionych uczestnikach ruchu takich jak: piesi i rowerzyści. Funkcjonariusze pełnili służbę w okolicach przejść dla pieszych, skrzyżowań oraz innych miejsc, gdzie mogłoby dojść do naruszenia bezpieczeństwa. 

Łącznie w trakcie kontroli odnotowano 957 wykroczeń popełnionych przez kierowców wobec pieszych oraz 18 wobec rowerzystów. Choć wiele osób łamiących prawo czuje się nietykalna, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Mandat za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych wynosi aż 1500 złotych, o ile sprawa nie trafi oczywiście do sądu. Wtedy kara, jaka może spotkać kierowcę jest zdecydowanie bardziej dotkliwa i może się nawet skończyć utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Kontrole mają znacznie głębszy sens niż myślicie

policja punkty karne
malopolska.policja.gov.pl

Nie powinniśmy zapominać, że kontrole nie mają na celu nałożenia na kierowców jak największej liczby mandatów. Chodzi tu o zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich grup uczestniczących w ruchu drogowym. Nie ma żadnych wątpliwości, że działania mundurowych nie są bezsensowne, o czym sam na własnej skórze przekonał się pewien mężczyzna, który pędził swoim Ferrari w miejscu zabudowanym. Jednocześnie dopuścił się ryzykownego manewru wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Jadąc z prędkością 75 km/h został przyłapany na gorącym uczynku. Funkcjonariusze wylegitymowali kierującego, a jego sprawę skierowali do sądu, gdzie czeka na usłyszenie zarzutów. 

Nie lekceważcie przepisów! Dbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych! 

policja mandaty fotoradar kierowcy
Pixabay

Powiedzieć, że wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to rzadkość, byłoby z naszej strony zwykłym kłamstwem. To jedno z najpoważniejszych wykroczeń drogowych i jak sami widzieliście, kierowcy nierzadko decyduje się na takie manewry pomimo wysokich mandatów. Pamiętajmy, że nawet poruszając się przepisowo stanowimy dla niechronionych uczestników ruchu poważne zagrożenie. W trakcie zderzenia z nimi może dojść do poważnych obrażeń, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci. Warto również podkreślić, że do większości incydentów nie dochodzi za sprawą winy pieszych, a właśnie Polaków, którzy własny czas kładą ponad życie innych. 

Gdy wsiądziecie za kółko samochodu, uważajcie na siebie. Nie przekraczajcie prędkości i jedźcie zgodnie z przepisami. Dbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych, ponieważ mandat może okazać się w tym wszystkim najłagodniejszą z kar do otrzymania. Nikt nie chce mieć na sumieniu życia innego człowiek.

Przeczytaj również