Wymiana bezterminowego prawa jazdy. Tłumaczymy, o co w tym chodzi

Bezterminowe prawo jazdy po raz ostatni zostało wydane 18 stycznia 2013 roku. To właśnie kierowcy, którzy posiadają w swoich portfelach taki dokument zostaną w przyszłości objęci nowymi przepisami. Ich założenie jest bardzo proste: w najbliższych latach mają one zostać wymienione na terminowe prawa jazdy. Osoby, które tego nie zrobią narażą się na konsekwencje prawne ze strony służb mundurowych. Więcej na ten temat dowiecie się w dalszej części tego tekstu. Dodatkowo opowiemy wam nieco więcej o samym dokumencie bezterminowym. Zaciekawieni, o co w tym wszystkim chodzi?

Wymiana bezterminowego prawa jazdy. Tłumaczymy, o co w tym chodzi
Podaj dalej

Wymiana bezterminowego prawa jazdy

OBOWIĄZEK KIEROWCÓW prawo jazdy kod okulary soczewki mandat korekta wzrok OC
fot. pixabay

To rzeczywistość, która czeka kierowców posiadających taki właśnie dokument. Zmiany nadejdą za kilka lat i wszyscy będą musieli się do nich dostosować, w przeciwnym wypadku dojdzie do złamania przepisów. To z kolei w konsekwencji doprowadzi do wystawienia fali mandatów przez funkcjonariuszy policji. Cała procedura ma na celu całkowite wyeliminowanie bezterminowego dokumentu. Właśnie dlatego ważne jest zaznajomienie się z tymi zmianami już teraz, przed ich oficjalnym egzekwowaniem. Dlaczego? Polacy nierzadko zapominają o tego typu rzeczach, a następnie ponoszą za to odpowiedzialność. O co dokładnie chodzi? 

Bezterminowe prawo jazdy – ostatnim razem taka forma dokumentu wydawana była 18 stycznia 2013 roku. Posiadacze tego uprawnienia nie musieli przejmować się żadnymi dodatkowymi formalnościami. Termin ważności prawka w ogóle ich nie dotyczył i taka sytuacja jeszcze ma miejsce. Wkrótce jednak ulegnie to całkowitej zmianie. Już jakiś czas temu podjęto oficjalne działania w sprawie wprowadzenia nowego wzorca. Oznacza to, że bezterminowość zostanie skrócona do maksymalnie 15 lat, w zależności od przypadku.  

Zmiany zaczną obowiązywać dopiero w 2028 roku i cały proces wymiany dokumentów potrwa do 2033 roku. Wtedy już wszystkie bezterminowe uprawnienia przestaną istnieć i zostaną zastąpione nowymi odpowiednikami. Wiadomo już, że wymiana prawa jazdy na terminowe nie będzie wymagało od kierowców ponownego przejścia badania lekarskie, o ile wciąż jest ono ważne. Naszym jedynym obowiązkiem będzie wypełnienie i złożenie wszystkich potrzebnych papierów. 

Wcześniej wspomnieliśmy o karze i teraz wypadałoby o niej powiedzieć. W gruncie rzeczy nie ma tu wielkiej filozofii, gdyż po prostu niewymienienie prawa jazdy i wejście za kółko równoznaczne jest z jazdą bez uprawnień. To z kolei jest poważne wykroczenie, które w naszym kraju karane jest  mandatem w wysokości nawet 5000 złotych. 

Ile łącznie zapłacimy za wyrobienie nowego dokumentu? 

Wymiana bezterminowego prawa jazdy

Kara za brak uprawnień jest w tej sytuacji niezwykle wysoka. Na szczęście wyrobienie dokumentu nie jest aż tak kosztowne. Za samo jego wydanie musimy zapłacić dokładnie 100 złotych. Znana wielu z was opłata ewidencyjna w wysokości 50 groszy została zniesiona 1 lipca 2023 roku, o czym już was kiedyś informowaliśmy. 

Niestety dla niektórych z nas wydatki na tym etapie nie dobiegną końca. We wcześniejszej części artykułu wspomnieliśmy o ważnych badaniach lekarskich. Ich przeprowadzenie wiąże się z dodatkowym wydatkiem w kwocie 200 złotych. Do tego wszystkiego dochodzi również aktualne zdjęcie – kwota, jaką zapłacimy za jej zrobienie będzie się różnić od miejsca, do którego się udamy. W każdym razie bez problemu można stwierdzić, że jego cena waha się o 10 do maksymalnie 50 złotych

Oznacza to, że biorąc pod uwagę jeden z najgorszych scenariuszy, to przyjdzie nam zapłacić nawet 350 złotych. Obiektywnie łatwo stwierdzić, że nie jest to dużo, mając z tyłu głowy potencjalną karę i fakt, iż prawa jazdy nie wymienia się często.

 

Przeczytaj również