Wymiana bezterminowego prawa jazdy
To rzeczywistość, która czeka kierowców posiadających taki właśnie dokument. Zmiany nadejdą za kilka lat i wszyscy będą musieli się do nich dostosować, w przeciwnym wypadku dojdzie do złamania przepisów. To z kolei w konsekwencji doprowadzi do wystawienia fali mandatów przez funkcjonariuszy policji. Cała procedura ma na celu całkowite wyeliminowanie bezterminowego dokumentu. Właśnie dlatego ważne jest zaznajomienie się z tymi zmianami już teraz, przed ich oficjalnym egzekwowaniem. Dlaczego? Polacy nierzadko zapominają o tego typu rzeczach, a następnie ponoszą za to odpowiedzialność. O co dokładnie chodzi?
Bezterminowe prawo jazdy – ostatnim razem taka forma dokumentu wydawana była 18 stycznia 2013 roku. Posiadacze tego uprawnienia nie musieli przejmować się żadnymi dodatkowymi formalnościami. Termin ważności prawka w ogóle ich nie dotyczył i taka sytuacja jeszcze ma miejsce. Wkrótce jednak ulegnie to całkowitej zmianie. Już jakiś czas temu podjęto oficjalne działania w sprawie wprowadzenia nowego wzorca. Oznacza to, że bezterminowość zostanie skrócona do maksymalnie 15 lat, w zależności od przypadku.
Zmiany zaczną obowiązywać dopiero w 2028 roku i cały proces wymiany dokumentów potrwa do 2033 roku. Wtedy już wszystkie bezterminowe uprawnienia przestaną istnieć i zostaną zastąpione nowymi odpowiednikami. Wiadomo już, że wymiana prawa jazdy na terminowe nie będzie wymagało od kierowców ponownego przejścia badania lekarskie, o ile wciąż jest ono ważne. Naszym jedynym obowiązkiem będzie wypełnienie i złożenie wszystkich potrzebnych papierów.
Wcześniej wspomnieliśmy o karze i teraz wypadałoby o niej powiedzieć. W gruncie rzeczy nie ma tu wielkiej filozofii, gdyż po prostu niewymienienie prawa jazdy i wejście za kółko równoznaczne jest z jazdą bez uprawnień. To z kolei jest poważne wykroczenie, które w naszym kraju karane jest mandatem w wysokości nawet 5000 złotych.
Ile łącznie zapłacimy za wyrobienie nowego dokumentu?
Kara za brak uprawnień jest w tej sytuacji niezwykle wysoka. Na szczęście wyrobienie dokumentu nie jest aż tak kosztowne. Za samo jego wydanie musimy zapłacić dokładnie 100 złotych. Znana wielu z was opłata ewidencyjna w wysokości 50 groszy została zniesiona 1 lipca 2023 roku, o czym już was kiedyś informowaliśmy.
Niestety dla niektórych z nas wydatki na tym etapie nie dobiegną końca. We wcześniejszej części artykułu wspomnieliśmy o ważnych badaniach lekarskich. Ich przeprowadzenie wiąże się z dodatkowym wydatkiem w kwocie 200 złotych. Do tego wszystkiego dochodzi również aktualne zdjęcie – kwota, jaką zapłacimy za jej zrobienie będzie się różnić od miejsca, do którego się udamy. W każdym razie bez problemu można stwierdzić, że jego cena waha się o 10 do maksymalnie 50 złotych.
Oznacza to, że biorąc pod uwagę jeden z najgorszych scenariuszy, to przyjdzie nam zapłacić nawet 350 złotych. Obiektywnie łatwo stwierdzić, że nie jest to dużo, mając z tyłu głowy potencjalną karę i fakt, iż prawa jazdy nie wymienia się często.