Wielki powrót Forda Mustanga na Le Mans przesądzony

Wraz z premierą Forda Mustanga siódmej generacji, marka ogłosiła wielki powrót kultowego pojazdu do rywalizacji w jednym z najsłynniejszych wyścigów na świecie. Mowa tu o 24-godzinnym Le Mans. Ford Mustang GT3 będzie mógł wystartować w zawodach w 2024 roku.

Wielki powrót Forda Mustanga na Le Mans przesądzony
Podaj dalej

Fordy Mustangi z bogatą historią

,,Fordy Mustangi rywalizują na wielu najznamienitszych torach na całym świecie, ale żaden tor czy wyścig nie znaczą więcej dla naszej historii, niż Le Mans” – powiedział Bill Ford, prezes Ford Motor Company, podczas wydarzenia Stampede – światowej premiery siódmej generacji Forda Mustanga. ,,To właśnie tam stanęliśmy w latach sześćdziesiątych XX wieku w szranki z Ferrari i wygraliśmy! Po 50 latach powróciliśmy i znów zadziwiliśmy motoryzacyjny świat. Ford Mustang powróci do Le Mans. I znów będziemy piekielnie mocni”.

Ford GT40 po raz pierwszy pojawił się w 24h wyścigu Le Mans po raz pierwszy w 1964 roku. Już dwa lata później udało mu się wygrać wyścig, sensacyjnie stając na wszystkich trzech stopniach podium. Co ciekawe, dokładnie co do dnia 50 lat później, Ford GT ponownie wygrał jedną z klas wyścigu Le Mans. Mustang występował w wyścigu Le Mans również w latach 1967 oraz 1997. 

Ford dysponuje bogatym portfolio w motorsporcie, posiadając na swoim koncie wiele wspaniałych zwycięstw w różnych jego dyscyplinach. Mimo wszystko najbardziej znanym osiągnięciem jest wygrana w najsłynniejszym wyścigu świata 25h Le Mans w 1966 roku. 

Wielki powrót już w 2024 roku

,,Ford Mustang GT3 będzie mógł wystartować w zawodach w 2024 roku” – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor generalny Ford Performance Motorsport. ,,Już teraz nie możemy się doczekać, by ponownie kibicować temu legendarnemu modelowi podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans”.   

 

Przeczytaj również