Ważne obowiązki, o których powinni pamiętać piesi. Nie tylko kierowcy mogą otrzymać wysokie kary

W codziennym życiu większość z nas korzysta z drogi jako pieszy, dlatego istotne jest, abyśmy byli świadomi naszych obowiązków i umieli odpowiednio korzystać z przyznanych nam uprawnień. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z listy obowiązków, jakie należy spełnić przechodząc przez pasy. W końcu wypadek z pieszym w roli głównej nie zawsze jest winą kierowcy, a osoby, która bezmyślnie wtargnęła na jezdnię, nie upewniając się, czy jest bezpiecznie. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, o czym powinni pamiętać piesi. Przy okazji zobaczycie, że nie tylko kierujący w naszym kraju mogą otrzymać wysokie kary za nieprzestrzeganie przepisów. 

przejście dla pieszych pierwszeństwo mandat pasy piesi pieszy
Podaj dalej

Ważne obowiązki, o których powinni pamiętać piesi

Przejścia dla pieszych będą odsunięte od rond
fot. Naeblys – stock.adobe.com

Choć obecnie piesi mają więcej uprawnień niż kiedyś, to wcale nie oznacza, że nie są objęci listą obowiązków. Ich spełnienie nie tylko może uratować im życie, ale także uchronić ich portfele przed utratą sporej gotówki. O czym muszą pamiętać niechronieni uczestnicy ruchu drogowego? O tym przekonacie się już za chwilę. 

Kodeks wykroczeń bierze pod uwagę lekkomyślność pieszych. Z tego względu funkcjonariusze mogą wystawić przechodniom spore mandaty. Wszystko kręci się wokół stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa drogowego. Dobrym przykładem będzie wtargnięcie pieszego na jezdnię pod nadjeżdżający pojazd, co w konsekwencji prowadzi do kolizji. Podobna sytuacja może mieć miejsce z osobą, która postanowi wejść na jezdnię, patrząc w tym samym momencie na telefon, a nie na otoczenie. Zmuszenie kierowców do hamowania podchodzi pod stworzenie zagrożenia. To samo tyczy się wtargnięcia na jezdnię zza przeszkody. 

To bardzo częste przypadki, które spowodowane są niewiedzą i wielką pewnością siebie. Wielu pieszych uważa, że pasy dają im całkowity immunitet. Znajdując się w ich pobliżu przestają patrzeć na otoczenie, gdyż są pewni tego, iż to kierowcy muszą na wszystko uważać, a oni takiego obowiązku nie posiadają. 

Stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu tak jak wspominaliśmy wcześniej grozi konsekwencjami. Mandat bazowy w takiej sytuacji wynosi 1000 złotych – jego ostateczna kwota zależy jednak od popełnionego czynu, te zostały uwzględnione w prawie. Wchodzącym na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na pasach grozi 1150 złotych. Stworzenie zagrożenia z telefonem w dłoni kosztuje 1300 złotych, a wchodzenie na jezdnię zza przeszkody grozi karą 1200 złotych. 

W tej sytuacji piesi również mogą otrzymać mandat 

mandat przejscie pasy
fot. freepik

Na przejazdach kolejowych również istnieje możliwość narażenia się prawu. W sytuacji, gdy pieszy wejdzie na torowisko przy opuszczonych lub opuszczających się zaporach taryfikator przewiduje mandat wynoszący równo 2000 złotych. To samo tyczy się przypadku, w którym pieszy wejdzie na torowisko, gdy przed nim umieszczony jest sygnalizator wyświetlający czerwone światło.

 

Przeczytaj również