W zimie powinniśmy dbać o systemy wsparcia. Wielu kierowców o tym zapomina

Systemy asystujące w pojeździe odgrywają istotną rolę dla bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy. Pomimo widocznego postępu technologicznego, wiele systemów wciąż ma spore ograniczenia, które w określonych sytuacjach wychodzą na światło dzienne, nierzadko uprzykrzając życie kierujących. Warto być świadomym, że w warunkach ekstremalnych konieczne jest pełniejsze zaangażowanie w przygotowaniu samochodu do podróży. Jest to zauważalne szczególnie zimą, kiedy systemy wspierające są mocno ograniczane – jest to oczywiście wynikiem wrażliwości na warunki atmosferyczne. O czym warto pamiętać, aby systemy działały poprawnie podczas złej pogody? 

zima silnik samochod
Podaj dalej

W zimie powinniśmy dbać o te systemy wsparcia

samochody używane samochód używany kupno sprzedaż komis przecena cena tanio
Pixabay

Nie podlega żadnym wątpliwościom, że technologia to jedna z dziedzin, która rozwija się w zatłaczającym tempie. Każdego roku przybywa coraz więcej nowinek technologicznych, a część z nich wykorzystywana jest w nowych samochodach. Mają one fundamentalne zadanie wspierania kierowcy w czasie jazdy, zwiększając nie tylko bezpieczeństwo jego i pasażerów, ale także sam komfort wynikający z odbywania podróży. Niestety mimo dużego rozwoju technologii pewnych rzeczy nie da się przekroczyć. Systemy idealne nie istnieją i wciąż wiele z nich zmaga się z pewnymi ograniczeniami. Część z nich wychodzi na światło dzienne w trakcie zimy, kiedy lód i śnieg pokrywają nasz samochód. 

Jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest utrzymanie pojazdu w dobrym stanie i upewnienie się, czy jest gotowy do jazdy. Większość systemów asystujących korzysta do monitorowania radary i kamery. Lód i śnieg mogą osiąść na tych częściach wyposażenia, odbierając im możliwość obserwowania otoczenia. Z gry mogą zostać wykluczone takie systemy jak: 

  • system unikania kolizji czołowych,
  • asystent utrzymania pasa ruchu, 
  • aktywny tempomat utrzymujący odległość,
  • system rozpoznawania znaków drogowych,
  • system parkowania,
  • system kontroli martwego pola.

Dlatego też czystość osłon i przedniej szyby jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania systemów wspierających. Chcąc nie chcąc są one uzależnione od jakości widoku i precyzyjnych danych sensorycznych. Różnego rodzaju brud zakłóca ich prawidłową pracę. Nawet drobne zabrudzenia mogą wpływać na ich efektywność. 

Najlepszy sposób na pozbycie się problemu 

mróz zima śnieg lód prognoza pogoda temperatury imgw samochód
fot. pixabay

Rozwiązanie problemu może okazać się banalne, lecz nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Skutecznym sposobem na poprawę działania systemów asystujących w trudnych warunkach atmosferycznych jest bardzo prosta czynność – chodzi o przeczyszczenie osłon kamer oraz radarów. Jeśli nie jesteśmy pewni, gdzie znajdują się te elementy, wystarczy poszukać prostokątnych lub okrągłych wycięć w zderzaku, ponieważ to właśnie tam najczęściej są one umieszczane. 

Radar, odpowiedzialny za funkcje takie jak adaptacyjny tempomat, zazwyczaj znajdziemy w przedniej części pojazdu. W niektórych pojazdach możemy rozpoznać go po charakterystycznym kształcie osłony. Oczyszczenie go z błota, śniegu powinno przywrócić jego prawidłowe działanie. 

Kamery odpowiadają, chociażby za systemy rozpoznawania znaków drogowych lub asystują kierowcom podczas zmiany pasa ruchu. W każdym razie, najczęściej są umieszczane przez producentów u szczytu przedniej szyby, w okolicy lusterka wstecznego. Oczyszczenie ich przywróci system do działania. 

Przeczytaj również