W czerwcu Unia Europejska wróci do prac nad prawem jazdy. Wiadomo, jakie przepisy mogłyby zostać wprowadzone

Zmiany to nierozłączna część naszego życia. W kwestii przepisów najczęściej są one spowodowane troską o bezpieczeństwo obywateli i tutaj wcale nie jest inaczej. Unia Europejska już od jakiegoś czasu pracowała nad ważnymi zmianami w kwestii dokumentów kierowców. Prawo jazdy miałoby ulec znaczącym poprawą nie tylko zwiększając komfort właścicieli, ale również minimalizując ryzyko wystąpienia wypadków. Projekt przepisów został kilka dni temu zaakceptowany przez posłów i już w czerwcu będą oni kontynuowali nad nimi prace. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, jakie zmiany mają szansę ujrzeć światło dzienne. Zainteresowani? 

prawo-jazdy-dokument
Podaj dalej

W czerwcu Unia Europejska wróci do prac nad prawem jazdy

prawo jazdy seniorzy
Freepik

Już od jakiegoś czasu mówiło się o pracach nad obecnym dokumentem prawa jazdy. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo kierujących oraz tak zwanych niechronionych uczestników ruchu. Zmniejszenie liczby wypadków to zdaniem Unii Europejskiej priorytet, do którego należy bezwzględnie dążyć. Efektem tego podejścia jest zagłosowanie nad nowymi zmianami – w praktyce miało to miejsce kilka dni temu. Wiemy, że następne prace nad prawem jazdy nastąpią w czerwcu. Jesteście ciekawi, jakie przepisy mają szansę ujrzeć światło dzienne? 

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o działaniach wymierzonych w młodszych kierowców. Najpierw minusy. Statystyki nie kłamią jasno wskazując, iż spore liczby wypadków drogowych spowodowane są przez kierowców młodych, mało doświadczonych. Planuje się nałożenie na nich dodatkowych restrykcji. Dwuletni okres próbny, podczas którego kary są surowsze, a limit alkoholu we krwi obniżony mógłby pozwolić szybko wyeliminować nieodpowiedzialne jednostki z życia drogowego. 

W odpowiedzi na trudności na rynku kierowców zawodowych, unijni urzędnicy proponują zmiany w przepisach, które umożliwiają osobom od 18. roku życia uzyskanie prawa jazdy na prowadzenie ciężarówki lub autobusu. Warunek? Konieczność posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych oraz ograniczenia maksymalnej liczby pasażerów do 16 osób. Ponadto mówi się o zmniejszeniu limitu wiekowego w kwestii otrzymania uprawnienia. 17-latkowie mogliby kwalifikować się do uzyskania prawa jazdy, a po zdanym egzaminie mogliby wyruszyć na drogę pod warunkiem, że towarzyszy im doświadczony kierowca. 

Egzamin na prawo jazdy ze zmianami? 

Skoro już wspomnieliśmy o samym egzaminie, to on również spotkałby się ze zmianami. Przyszli kierowcy mieliby w trakcie jego trwania skupiać się bardziej niż teraz na tym, jak telefon wpływa na osobę za kierownicą. Poza tym omawiane byłyby także nowoczesne systemy bezpieczeństwa i sposób poruszania się w trudnych warunkach pogodowych. W dużym skrócie: więcej informacji, które rzeczywiście mogą przydać się młodym kierowcom w określonych sytuacjach. 

Na tym potencjalne zmiany się nie kończą. Wprowadzenie ram prawnych umożliwiłoby uznawanie prawa jazdy w formie cyfrowej przez wszystkie organy w całej Europie. Dla tych, którzy nie wiedzą: obecnie czegoś takiego nie ma. Ta inicjatywa oznacza, że posiadacze prawa jazdy będą mogli korzystać z wersji elektronicznej dokumentu poza granicami naszego państwa, co dodatkowo w teorii wiąże się z pewnymi komplikacjami. Punkty karne otrzymane za granicą liczyłyby się wtedy też w Polsce. 

Nowy parlament, który zostanie wybrany 6-9 czerwca tego roku, będzie kontynuował dalsze prace nad omówionymi przepisami. 

 

Przeczytaj również