W czasie zimy bezpieczne hamowanie to podstawa. O czym powinni pamiętać kierowcy?

Zima stawia kierowców nie tylko przed wyzwaniami, ale i szeregiem obowiązków do spełnienia. Ich przestrzeganie pozwoli zaoszczędzić pieniądze oraz zwiększyć bezpieczeństwo kierującego, a także jego pasażerów. Jednym z najważniejszych aspektów, o których należy pamiętać na drodze to skuteczne hamowanie. Ośnieżone, oblodzone nawierzchnie wymagają precyzyjnej kontroli nad samochodem, a nieprawidłowe wykonywanie manewru może doprowadzić do tragedii. Wielu kierowców nieświadomie popełnia ten błąd. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, w jaki sposób hamować podczas zimy, redukując tym samym ryzyko powstania wypadków. Zainteresowani? W takim razie zaczynajmy.  

kierowca kierowco brak oc kara opłata płaca minimalna 2023
Podaj dalej

W czasie zimy bezpieczne hamowanie to podstawa

jakie światła deszcz mijania jazdy dziennej mandat kara
Obraz autorstwa pvproductions na Freepik

W okresie zimowym drogi nierzadko pokrywają się śniegiem, lodem oraz błotem, stwarzając zupełnie nowy warunki drogowe, które wymagają od kierowców umiejętności skutecznego hamowania. Kierowcom zdarza się w takich sytuacjach zapominać o podstawach w wyniku czego później słyszymy o różnego rodzajach wypadkach. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? 

Na pierwszym miejscu, jak zresztą zawsze uplasowała się zbyt wysoka prędkość i rozkojarzenie za kierownicą. Każdy z tych czynników znacząco wydłuża drogę hamowania, zmniejszając szanse na podjęcie działania w odpowiednim czasie. Ale nawet i to nie jest wystarczające. Istotne jest uwzględnienie stanu nawierzchni, aktualnych warunków drogowy, oraz kondycji samochodu, jakim się poruszamy. Skuteczne hamowanie wymaga również odpowiedniej pozycji za kółkiem, która może wpływać na czas reakcji, siłę nacisku na pedał hamulca, umożliwiając jednocześnie manipulację kierownicą podczas nagłego hamowania. 

W zimowych warunkach drogowych, zasada zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu również jest niezwykle ważna. Skracanie dystansu między autami może prowadzić do niebezpiecznych momentów, zwiększających ryzyko kolizji oraz utrudniających innym kierowcom podjęcie działania. 

,,Wciąż mało który kierowca posiada umiejętność takiego hamowania. Często kierujący zapominają o wciśnięciu sprzęgła, wciskają hamulec zbyt lekko, odpuszczają hamulec w momencie włączenia się systemu ABS, a to są podstawowe błędy. Niewciśnięcie sprzęgła może pogorszyć możliwość sterowania autem oraz wydłużyć drogę hamowania. W sytuacji awaryjnej należy bezzwłocznie z maksymalną siłą wcisnąć pedał hamulca oraz sprzęgła w przypadku skrzyni manualnej, a sam hamulec w przypadku skrzyni automatycznej, pamiętając, żeby hamulec trzymać z całej siły aż do zatrzymania” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Sama technika może jednak czasem okazać się niewystarczająca. Kierowcy mogą dodatkowo zwiększyć swoje bezpieczeństwo zmieniając swoje opony na zimowe. 

Letnie opony zimą – gwarancja nieszczęścia? 

fot. freepik

W naszym kraju nie istnieje obecnie przepis, który wymagałby od kierowców zakładania zimowych opon. Co za tym idzie: nie możemy otrzymać mandatu za ich brak. Mimo to policja, jak i eksperci regularnie apelują do kierowców, aby ci decydowali się na ich zakup. Dlaczego? 

Niestety, opony letnie są zaprojektowane w taki sposób, że tracą przyczepność nawet na cienkiej warstwie śniegu lub błota. Jest to spowodowane konstrukcją bieżnika, co w konsekwencji prowadzi do wydłużenia drogi hamowania, utrudniając szybką reakcję na nagłe zdarzenia. Ponadto materiał, z którego są wykonane, nie jest dostosowany do niskich temperatur. Warto tu podkreślić, że nawet najlepsze i najlepiej wykonane opony letnie nie nadają się do jazdy w czasie zimy. Wielu ekspertów zaleca, żeby kierowcy wyposażali się w ogumienie zimowe wówczas, gdy średnia dobowa temperatura przed dłuższy czas utrzymuje się poniżej 7°C

 

Przeczytaj również