System reflektorów od Forda ma pomagać kierowcom w utrzymaniu wzroku na drodze

Obecnie inżynierowie Forda testują zupełnie nowy rodzaj reflektorów, który jest w stanie przykuć wzrok kierowcy do drogi. System reflektorów ma na celu umilić kierowcom czas podczas jazdy oraz zmniejszyć ryzyko wypadku.

System reflektorów od Forda ma pomagać kierowcom w utrzymaniu wzroku na drodze
Podaj dalej

System reflektorów ma na celu zmniejszenia ryzyka wypadków. Na jakiej zasadzie ma on działać? 

System ten jest w stanie wyświetlać bezpośrednio na drodze wskazówki nawigacyjne. Zainteresowani? Mowa tu o pokazywaniu ograniczenia prędkości, czy także informacji o pogodzie. Dzięki temu prowadzący pojazd widzi wszystkie niezbędne informacje w polu widzenia, bez konieczności zmiany kierunku patrzenia.

Jak dobrze wiemy nocne jazdy często niosą ze sobą zwiększone ryzyko wypadku. W Wielkiej Brytanii aż 40 proc. kolizji przytrafia się kierowcom dopiero po zmroku. Co więcej, dzieje się tak pomimo tego, że o tak późnej porze jeździ znacznie mniej pojazdów. Niestety ryzyko zwiększa się zawsze w sytuacji, gdy kierowca, chociaż na moment odrywa wzrok od drogi. 

Projekcja informacji na drodze za sprawą reflektorów o wysokiej rozdzielczości mogłaby przynieść korzyści także innym użytkownikom dróg. System może np. wyświetlać na drodze przejście dla pieszych, widoczne zarówno dla kierowców jak i pieszych. Ma to ogromne znaczenie w sytuacjach, gdy istniejące już oznaczenia drogowe są niewyraźne lub wyblakłe.

Z pewnością przydatną projekcją mogłaby okazać się wyświetlona na drodze szerokość pojazdu. Taka funkcja pomogłaby kierowcy ocenić, czy pojazd zmieści się np. w wąskim wjeździe, czy też na miejscu parkingowym. Ford takim działaniem udowadnia wszystkim swoje zaangażowanie w rozwój technologii, które mają na celu przysłużyć się ludziom, ułatwiając im życie.

Ford w pogoni za pełnym komfortem podczas jazdy 

,,To, co zaczęło się jako zabawa z projekcją obrazu na ścianę, może podnieść poziom funkcjonalności systemów oświetlenia. Moglibyśmy obecnie uzyskać o wiele więcej, niż tylko oświetlenie drogi przed samochodem i obniżenie stresu związanego z prowadzeniem pojazdu w nocy. Kierowca mógłby korzystać z istotnych informacji bez konieczności odrywania wzroku od drogi” – powiedział Lars Junker, Wyposażenie i oprogramowanie, Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, Ford of Europe.

 

Przeczytaj również