Renault radzi, w jaki sposób poradzić sobie z upałami podczas jazdy

Pogoda ma spory wpływ na powstawanie wypadków oraz niebezpiecznych sytuacji na drogach. Odpowiada ona za zmieniające się warunki na jezdni i oddziałuje też na zachowanie kierowcy. Nie tylko deszcz ingeruje w bezpieczeństwo ruchu drogowego, ale również letnie upały zwiększają ryzyko wypadków.

Renault radzi, w jaki sposób poradzić sobie z upałami podczas jazdy
Podaj dalej

Jak wysokie temperatury mogą nam zagrozić?

Pogoda w upalne lato potrafi wpływać na nasze emocje oraz na fizjologiczne reakcje. Panujący na zewnątrz skwar sprzyja zwiększonej drażliwości, utracie koncentracji i uczuciu senności. Może to wydłużyć nasz czas reakcji, który jest bardzo ważny na drodze. Wybierając chłodniejsze pory dnia, możemy narazić się na większe zmęczenie związane z gorszym snem w gorące noce.

Jak ograniczać skutki upału? 

Prawdą jest, że nie możemy w żaden sposób wpływać na to, jaka pogoda będzie gościła za naszym oknem. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że możemy w łatwy sposób zacząć ograniczać negatywne wpływy oraz skutki upałów, podczas jazdy. W czasie, kiedy temperatura doskwiera nam najbardziej, obowiązkowym wręcz działaniem powinno być zachowanie optymalnej temperatury w samochodzie. Taki efekt możemy osiągnąć dzięki klimatyzacji, bądź przy pomocy nawiewu. Najważniejszym punktem programu jest sprawienie, aby różnica temperatur nie była diametralna. W przeciwnym razie może to mieć bardzo negatywne skutki dla naszego zdrowia. 

Gdy na zewnątrz panuje prawdziwy żar, pamiętajmy o tym, żeby wsiadać za kierownicą w przewiewnych ubraniach. Najlepiej, aby nasze ciuchy zrobione były z naturalnych tkanin oraz posiadały jasne barwy. Chociaż nie zapominajmy o tym, że w tym wszystkim najważniejsze jest poprawne nawodnienie. 

Zawsze kiedy opuszczamy pojazd podczas upalnego lata pamiętajmy, że temperatura wewnątrz samochodu jest o wiele wyższa od tej na zewnątrz. Dlatego pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy w nim swoich pociech wychodząc, z auta, chociażby tylko na kilka minut. Co prawda, zaparkowanie pojazdu w cieniu, bądź uchylenie szyby może nieco obniżyć temperaturę panującą w środku. Niestety i tak nie ma to, aż tak dużego znaczenia jak może się nam wydawać. Nawet krótki pobyt małego dziecka w zamkniętym samochodzie grozi ogromną tragedią. Taka sama sytuacja jest również niebezpieczna dla naszych zwierzaków domowych. 

Jak przygotować samochód do jazdy podczas upałów? 

renault-grand-scenic-koniec-produkcji

Każdy z nas przekonał się już chociaż raz na własnej skórze jak pomocna może być poprawnie działająca klimatyzacja. Właśnie dlatego warto sprawdzić jej stan podczas rutynowej kontroli, a także wtedy kiedy zamierzamy wybrać się na wakacje. 

,,Dopilnujmy również właściwego stanu płynów w samochodzie i ciśnienia w oponach. Jazda na niedopompowanych oponach wiąże się z większym zużyciem paliwa i nierównomiernym zużyciem bieżnika. Nie brakuje kierowców, którzy w lecie poruszają się na zimowym ogumieniu, jednak pamiętajmy, że opony zimowe zużywają się wtedy o wiele szybciej, nadmiernie się nagrzewają i tracą swoje parametry” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

 

Przeczytaj również