Przygotowanie samochodu do jazdy zimą. Ekspert mówi, o czym powinniśmy pamiętać przed wyruszeniem w drogę

Zima niesie za sobą szereg dodatkowych obowiązków, które musi spełnić każdy kierowca. W czasie, gdy za oknem mamy do czynienia ze śniegiem, a termometry pokazują ujemne temperatury należy działać. Przygotowanie samochodu do jazdy w postaci oczyszczenia go z białego puchu to jedynie wierzchołek góry lodowej. Czynności do wykonania jest znacznie więcej, zaczynając od zmiany opon, a kończąc na odpowiednim wyposażeniu. W dzisiejszym artykule dowiecie się, o czym warto pamiętać – przy okazji poznacie opinię eksperta.

przegląd stacja stacje kontroli pojazdów badanie techniczne techniczny
Podaj dalej

Przygotowanie samochodu do jazdy zimą

wycieraczka zima snieg
fot. freepik

Tym razem porozmawiamy sobie o czynnościach, które powinien spełnić każdy kierowca, chcąc wyruszyć w podróż w czasie zimy. Gorsze warunki atmosferyczne wymagają od nas odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć przykrych sytuacji. Zadbanie o bezpieczeństwo swoje oraz innych powinno być stawiane przez kierowców na pierwszym miejscu. Oczyszczenie auta ze śniegu i lodu, regularna kontrola stanu wycieraczek to tylko jedne z wielu rzeczy, o które powinniśmy zadbać. To jednak nie wszystko – ekspert przypomina Polakom, o czym jeszcze warto pamiętać. 

,,Jeśli są kierowcy, którzy jeszcze tego nie zrobili, to ostatni dzwonek przed nastaniem kalendarzowej zimy na zmianę opon na zimowe lub całoroczne. Niezbędne jest również sprawdzenie stanu opon i głębokości bieżnika. Kolejny krok to przejście na zimowy płyn do spryskiwaczy. Przy temperaturach poniżej zera, szczególnie gdy auto było zaparkowane na zewnątrz, letni płyn może okazać się bezużyteczny. Najlepiej mieć ze sobą zapas w bagażniku, gdyż w okresie jesieni i zimy zużywa się znacznie więcej płynu, aby utrzymać czystość szyb, a co za tym idzie widoczność kluczową dla bezpieczeństwa na drodze” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kolejną ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest kontrolowanie stanu naszych reflektorów. Powinny być oczyszczone z lodu, śniegu i wszelkich zabrudzeń. Dodatkowo najważniejsza w tym wszystkim jest ich sprawność. Nie wszystkie pojazdy posiadają odpowiednie systemy, które informują kierowców o ich niesprawności. Z tego powodu powinniśmy regularnie udawać się do specjalisty w celu wydania odpowiedniego werdyktu. W końcu niesprawne światło stop, czy kierunkowskazu mogą przyczynić się do powstania kolizji. 

,,Dobrze też pamiętać o czyszczeniu lusterek oraz obiektywu na przykład kamery cofania. Są to miejsca podatne na zabrudzenia. Jeżeli kierowca od dłuższego czasu korzysta z kamery cofania, to manewrowanie tyłem, gdy błoto zakryło obiektyw, może być sporym wyzwaniem”– przypomina dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Odpowiednio dobrane wyposażenie to klucz do sukcesu 

Poza odśnieżaniem i regularnym sprawdzaniem stanu reflektorów musimy jeszcze zadbać o odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu. W zimowe dni na pewno przyda się szczotka do odśnieżania samochodu oraz skrobaczka do szyb. W końcu nie zdejmiemy lodu ani całego śniegu gołymi rękami. Spora część kierowców korzysta również z alternatyw takich jak woreczek z ciepłą wodą lub odmrażacz. Nie możemy też zapominać o zmianie opon na zimowe, które zdecydowanie lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach.

Warto także wspomnieć o tym jak powinniśmy się zachowywać, widząc na ulicy odśnieżarkę lub posypywarkę. Nietrudno ich nie zauważyć, ponieważ wysyłają żółte sygnały błyskowe. Dobrze jest zachowywać większy odstęp od tych pojazdów, aby mogły swobodnie i bezpiecznie manewrować. Oczywiście w przypadku posypywarki to nie jedyny powód, dla którego warto trzymać się nieco dalej. Rozrzucanych z nich piasek oraz sól leci na odległość nawet do 12 metrów i potrafi powodować mikrouszkodzenia karoserii.

 

Przeczytaj również