Podczas wykonywania tego manewru wiele osób o tym zapomina. W puli duże kary do rozdania dla kierowców

Posiadanie prawa jazdy to ogromna odpowiedzialność. Wsiadając za kółko swojego samochodu powinniśmy być świadomi potencjalnych konsekwencji i ryzyka. Znajomość przepisów to podstawa – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Poza tym kierowcy muszą w sposób prawidłowy wykonywać różnego rodzaju manewry, gdyż bez tego szansa na wypadek wzrośnie do niebywałego poziomu. Dzisiaj skupimy się na jednym z nich, o którym wielu kierowców niestety zapomina. W puli znajdują się bowiem spore kary do rozdania dla nieprzestrzegających prawa osób. 

zmiany przepisów dla kierowców
Podaj dalej

Podczas wykonywania tego manewru wiele osób o tym zapomina

wyprzedzanie podwójna ciągła
fot. freepik

Przepisy ruchu drogowego nie pozostawiają wątpliwości, jak zachować powinni się kierowcy w trakcie wykonywania jednego z manewrów. Nieprzygotowanie się do niego może nie tylko narazić osobę za kółkiem na niepotrzebny wydatek, ale także obniżyć bezpieczeństwo. Brak pomysłu i pośpiech może być w tym przypadku gwoździem do trumny. O jakim manewr dokładnie chodzi? 

Przypomnijmy dla tych, którzy nie wiedzą, że wyprzedzanie jest jednym z najbardziej skomplikowanych, a zarazem ryzykownych manewrów. Bez przedwczesnego przygotowania się do niego możemy narobić sobie problemów, nie tylko pod względem finansowym. Nasze życie również zostanie zagrożone wraz z pasażerami, których przewozimy. Z tego względu przed wykonaniem wspomnianego manewru powinniśmy spojrzeć w lusterko i upewnić się, czy kierowca jadący za nami nie rozpoczął już wyprzedzania. Upewnienie się, czy mamy dobrą widoczność także stanowi istotny element. Powinniśmy być zorientowani czy z naprzeciwka nie nadjeżdża jakiś pojazd lub, czy pojazd jadący przed nami nie sygnalizuje przypadkiem zamiaru skrętu. 

Przestrzeganie tych zasad sprawi, że wykonywany przez nas manewr wyprzedzania będzie bezpieczniejszy nie tylko dla nas, ale także innych. Poza przytoczonymi powyżej zasadami, powinniśmy pamiętać jeszcze o sygnalizowaniu zmiany pasa i powrotu na niego. To samo tyczy się z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jest jeszcze jedna rzecz, o której kierowcy najczęściej zapominają. Chodzi tu oczywiście o przestrzeganie dozwolonej prędkości podczas wyprzedzania. Jak dobrze wiemy pośpiech nie jest najlepszym doradcą i nierzadko prowadzi do prawdziwej katastrofy. Poniżej udostępniamy wam listę kar, jaką możemy otrzymać za przekroczenie prędkości, również podczas wyprzedzania. 

Kary za przekroczenie prędkości w 2024 roku, wyglądają następująco: 

  • do 10 km/h – mandat 50 zł oraz 1 punkt karny 
  • o 11-15 km/h – mandat 100 zł oraz 2 punkty karne 
  • o 16-20 km/h – mandat 200 zł oraz 3 punkty karne  
  • o 21-25 km/h – mandat 300 zł oraz 5 punktów karnych 
  • o 26-30 km/h – mandat 400 zł oraz 7 punktów karnych
  • o 31-40 km/h – mandat 800 zł oraz 9 punktów karnych – w przypadku recydywy 1600 zł
  • o 41-50 km/h – mandat 1000 zł oraz 11 punktów karnych – w przypadku recydywy 2000 zł
  • o 51-60 km/h – mandat 1500 zł oraz 13 punktów karnych – w przypadku recydywy 3000 zł
  • o 61-70 km/h – mandat 2000 zł oraz 14 punktów karnych – w przypadku recydywy 4000 zł
  • powyżej 70 km/h – mandat 2500 zł oraz 15 punktów karnych- w przypadku recydywy 5000 zł

 

Przeczytaj również