Nowe przejścia dla pieszych zyskują na popularności! Koniec pierwszeństwa na pasach zbliża się wielkimi krokami?!

Zarówno kierowcy jak i piesi powinni niezwłocznie zapoznać się z prawną definicją tych przejść dla pieszych. Mało kto o nich wie, a w rzeczywistości odbierają one przechodnią pierwszeństwo na pasach, co dla wielu oznacza dodatkowe kłopoty. W dzisiejszym artykule opowiemy dodatkowo, czy Polacy powinni się bać i czy moda na nowe przejścia dla pieszych pojawią się we wszystkich miastach w naszym kraju.

Nowe przejścia dla pieszych zyskują na popularności! Koniec pierwszeństwa na pasach zbliża się wielkimi krokami?!
Podaj dalej

Piesi muszą przygotować się na duże zmiany! O co chodzi? 

policja mandat tir

Wygląda na to, że era pierwszeństwa pieszych powoli zaczyna zanikać. Coraz bardziej popularnymi stają się nowe przejścia, które odbierają im pełną swobodę. Kierowcy nie mają powodów do zażaleń i wielu z nich cieszy się z takiego obrotu wydarzeń, czego nie można powiedzieć o pieszych. Czy wielkimi krokami zbliża się do nas rewolucja? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule! Zainteresowani? 

Zamysł zastępowania obecnych przejść dla pieszych wynika z potrzeby zagospodarowania większej przestrzeni dla kierowców, którzy chcą zaparkować pojazdy. Jest to poniekąd sposób na łatwe zwiększenie liczby miejsc parkingowych. Dlaczego? Otóż jak pewnie wielu z was zdaje sobie sprawę, przy klasycznych przejściach istnieje zakaz parkowania w odstępie przynajmniej 10 metrów. Jak podaje strona katowice24.info, władze coraz częściej decydują się na zastępowanie tradycyjnych przejść w centrum Katowic, omijając tym samym wspomniany przepis.  

Na co powinni uważać piesi? 

pieszy przejście dla pieszych obowiązek obowiązki pierwszeństwo
fot. pixabay

W szczególności na oznakowanie pionowe. Wielu pieszych, a być może nawet i kierowców nie zdaje sobie sprawy, że pasy o niczym nie świadczą. Prawnie mają one własną nazwę: przejścia sugerowane. W świetle prawa wyznaczają one jedynie część drogi, po której mogą chodzić obywatele, jednocześnie nie nadając im pierwszeństwa. Mundurowi podkreślają, że pełne bezpieczeństwo zapewnia niebieski znak D-6, przedstawiający pieszego przechodzącego przez pasy. 

Na sam koniec należy jednak podkreślić, że obecne zmiany jak na razie nasilają się jedynie w Katowicach. Na ten moment ciężko stwierdzić, czy pozostałe miasta wezmą przykład ze stolicy Śląska i także zaczną wprowadzać sugerowane przejścia dla pieszych. Możecie być pewni, że jeśli w tym temacie pojawią się jakieś nowe informacje, to niezwłocznie was o nich poinformujemy. 

Przeczytaj również