Noszenie odblasków po zmroku. Dlaczego jest to tak bardzo ważne?

Odblask to bardzo ważny przedmiot, który sprawia, że po zmroku piesi stają się bardziej widoczni dla kierowców. Pozwala to na szybszą reakcję za kółkiem co nierzadko przyczynia się do uniknięcia tragedii. Noszenie odblasków jest istotne szczególnie teraz – kiedy ciemno za oknem jest już koło 16. Dlaczego nie powinniśmy zapominać o ich noszeniu? Odpowiedzi na to pytanie poznacie już za chwilę. Zainteresowani? 

mandat pieszy piesi telefon przejście dla pieszych
Podaj dalej

Noszenie odblasków po zmroku

kary mandatu kamizelka
Freepik

Odblaski minimalizują ryzyko powstania wypadku po zmroku z udziałem pieszych. Miejmy na uwadzę, że osoby ubrane w ciemne odzienie stają się dla innych praktycznie niewidoczni. Dodajmy do tego brak odblasku, słabe oświetlenie i prędkość, z jaką porusza się pojazd. Każdy z tych czynników to praktycznie gwarancja nieszczęścia. Zawsze warto nosić ze sobą odblask, czyli inaczej zawieszkę pokrytą specjalną substancją odbijającą światło. Najczęściej spotkamy je w formie opasek lub zawieszek. 

Już teraz musimy podkreślić, że umiejscowienie odblasku ma znacznie. Tak jak wspominaliśmy powyżej istotne jest, aby kierowcy w odpowiednim czasie zdołali nas zauważyć. Nie byłoby to możliwe, gdyby odblask znajdował się w mało widocznym miejscu. Z tego powodu z automatu rodzi się pytanie: gdzie w takim razie powinniśmy umieścić odblaski? 

  • na plecaku, 
  • na prawej ręce lub nodze, 
  • opaska odblaskowa na ramię lub nogą,
  • dodatkowa zawieszka odblaskowa na lewym panelu plecaka.

Obowiązek noszenia odblasków – od kiedy obowiązuje? 

pojazdy uprzywilejowane pojazd uprzywilejowany lista
Freepik

Obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu został wprowadzony w 2014 roku. Należy jednak wspomnieć, że obowiązuje ono jedynie poza obszarem zabudowanym. W mieście piesi nie muszą martwić się o możliwość otrzymania mandatu. Mimo to wielu ekspertów wypowiada się, iż brak zakazu wcale nie powinien stanowić w tym temacie hamulca. Bez względu na przepisy warto po zmroku nosić ze sobą element odblaskowy, żeby stać się bardziej widocznym dla nadjeżdżających samochodów. 

Dlaczego ciągle mówimy o zakładaniu tego wyposażenia? Otóż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z możliwych konsekwencji. Choć prawo jasno mówi jak powinniśmy zachować się poza terenem zabudowanym, to i tak wiele osób decyduje się ignorować ten obowiązek, nieświadomie obniżając swoje bezpieczeństwo. 

Dlaczego warto korzystać z odblasków? 

piesi pieszy wypadek wypadki przepisy
FREEPIK

Po zmroku pieszy w ciemnym ubraniu staje się widoczny dla kierowcy dopiero z odległości około 40 metrów. Dla przykładu osoba z elementami odblaskowymi staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Jak sami więc widzicie skorzystanie z takiego wyposażenia już na starcie zwiększa nasze bezpieczeństwo. Dodatkowe metry pozwalają kierowcy na bezpieczne zatrzymanie lub ominięcie pieszego. Warto także zauważyć, że osoby w stonowanych szaro-czarnych kolorach (bez odblasków) stają się jeszcze mniej widoczne, zwiększając opóźnienie reakcji wśród kierujących.

Na drodze przeważnie bycie bezpiecznym wiąże się z byciem widocznym. Z tego powodu powinniśmy zakładać i korzystać z elementów odblaskowych w różnych formach jak, chociażby zawieszki, opaski, kamizelki, czy nawet torby zakupowe. Odblaski znacząco podnoszą naszą widoczność, gdy panuje zła widoczność. Kierowca znacznie wcześniej zauważy pieszego z odblaskami niż tego bez, co pozwala uniknąć potrącenia na przykład w nocy. Musimy jednak pamiętać, że samo posiadanie odblasku nie uchroni nas od złego i warto nosić je poprawnie. Elementy odblaskowe powinny być noszone tak, aby łatwo padało na nie światło reflektorów samochodów zarówno tych jadących z tyłu, jak i przodu.

Przeczytaj również