Niestabilne makro wpływa na aktywa PKN Orlen. Grupa odpowiada

Niestabilne makro wpływa na aktywa PKN Orlen. Grupa odpowiada

Niestabilne makro wpływa na aktywa PKN Orlen. Grupa odpowiada

Podaj dalej

Konieczność zastępowania rosyjskiej ropy Rebco innymi, znacznie droższymi gatunkami ropy nie jest już żadną tajemnicą. Grupa Orlen ma w planach ujęcie w swoim sprawozdaniu finansowym (za pierwsze półrocze bieżącego roku) odpisów. Będą miały one za zadanie aktualizować wartość aktywów trwałych w obszarze rafinerii. Co ciekawe, jej łączna wartość wynosi ok. 2,8 mld zł.

Czym są odpisy i jaka jest ich oszacowana wartość? 

Stacja ORLEN

Odpisy są wynikiem nadzwyczajnej sytuacji w globalnej branży rafineryjnej, która związana jest z trwającą wojną w Ukrainie oraz ograniczonym dostępem do surowców. Dodatkowo uwzględniają one przewidywane pogorszenie warunków dla całej branży rafineryjnej. Takie zmiany zaszły między innymi w modelowej marży rafineryjnej, która w miesiąc temu spadła o ok. 47% w stosunku do czerwca bieżącego roku. 

Co więcej, warto wspomnieć o tym, że oszacowana wartość odpisów w głównej mierze dotyczy aktywów rafineryjnych PKN Orlen oraz Orlen Lietuva. Mało tego, ich łączny przewidywany wpływ operacyjny za pierwsze półrocze bieżącego roku wyniesie ok. 2,8 mld zł. Z kolei przewidywany wpływ odpisów na jednostokowy wynik PKN Orlen wyniesie już ok. 2,1 mld zł. 

Konsekwentne działania Grupy Orlen 

Jak skorzystać z promocji na Orlenie?
fot. PKN ORLEN

Grupa Orlen skrupulatnie różnicuje dostawy ropy do wszystkich swoich rafinerii w naszym kraju, Cechach oraz na Litwie. Co ciekawe, od samego początku wojny w Ukrainie marka zrezygnowała i nie realizuje już zakupów spotowy ropy rosyjskiej – decydując się na alternatywę w kwestii zastąpienia ropy. Ponadto przerób ropy rosyjskiej w Grupie Orlen został ograniczony aż do 30% i realizowane są tylko te długoterminowe kontrakty. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News