Najwyższa jakość dźwięku, dzięki nagłośnieniu premium Mark Levinson w samochodach Lexusa. Ty również możesz zobaczyć jak powstają te cudne systemy

Najwyższa jakość dźwięku, dzięki nagłośnieniu premium Mark Levinson w samochodach Lexusa. Ty również możesz zobaczyć jak powstają te cudne systemy

Najwyższa jakość dźwięku, dzięki nagłośnieniu premium Mark Levinson w samochodach Lexusa. Ty również możesz zobaczyć jak powstają te cudne systemy

Podaj dalej

Niezliczona liczba kierowców oraz pasażerów Lexusów na całym świecie, mogą doświadczać najwyższej jakości dźwięku. To wszystko za sprawą ekspertów firmy Mark Levinson, czyli high-endowego producenta wysublimowanych systemów audio. Współpraca obu marek trwa już od ponad 20 lat. Dodatkowo każdy nowy model Lexusa ma systemy nagłośnienia, wykorzystujące najnowocześniejsze technologie. Marka dba o to, aby bez względu na rodzaj wybranej muzyki doznania dźwiękowe były na jak najwyższym poziomie.

Ciężka praca obu marek dla wspólnego celu

„Przez ostatnie dwie dekady nasze firmy napędzały wzajemny rozwój. Innowacyjność, przywiązanie do najwyższej jakości wykonania i dążenie do zapewnienia użytkownikom najlepszych doznań to nasze wspólne wartości. Z każdym kolejnym modelem za sprawą systemów audio Mark Levinson byliśmy w stanie zapewnić jeszcze lepsze wrażenia akustyczne” – mówi Spiros Fotinos, szef Lexus Europe.

„Dążymy do tego, by stać się najlepszą marką audio na świecie. Chcemy osiągnąć zerowe zniekształcenia harmoniczne i krystalicznie czystą akustykę. Nasze cele są zbieżne z celami Lexusa. To dlatego ta współpraca trwa ponad 20 lat” – wyjasnia Kyle Roche, Senior Global Marketing Manager firmy HARMAN, która jest właścicielem Marka Levinsona.

Przez ostatni czas Lexus oraz Mark Levinson nie próżnowali. Najnowszymi owocami tej pięknej współpracy są systemy nagłośnienia do dwóch nowych SUV-ów. Pierwszy z nich to model RX piątej generacji oraz RZ, czyli pierwszy zbudowany od podstaw samochód elektryczny Lexusa. Co ciekawe, oba modele pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. 

„To prawdziwe partnerstwo, które zaczyna się od zrozumienia wizji modelu. Nasz zespół stara się poznać projekt w jak najwcześniejszej fazie, by stworzyć system nagłośnienia, który będzie stanowił wartość dodaną” – przekonuje Savion Thompson, inżynier dźwięku Mark Levinson.

„Bardzo uważnie słuchamy opinii inżynierów, pracowników fabryk, ale też dealerów oraz klientów. Muszę wiedzieć, czym dysponujemy, ale też dobrać odpowiednie komponenty do danego modelu. To zespołowy proces, w którym na każdym etapie zbieramy opinie i wprowadzamy ciągłe udoskonalenia w duchu filozofii kaizen” – dodaje.

Niezwykły system audio Marka Levinsona w nowym Lexusie NX 350h

Świetnym przykładem systemów audio szytych na miarę jest nagłośnienie zamontowane w nowym Lexusie NX 350h. Inżynierowie firmy Mark Levinson podczas swoich prac skupili się na zastosowaniu architektury PurePlay. W ten sposób uzyskano efekt 7.1 surround, który sprawia, że dźwięki są jeszcze bliżej ucha. Co więcej, słuchanie muzyki przerasta wszelkie oczekiwania względem systemów audio stosowanych w samochodach. Świadczy to o tym, jak bardzo wysoka jakość technologia Mark Levinson wpisuje się w zasady gościnności Omotenashi. To wszystko po to, aby kierowcy oraz pasażerowie czuli się w aucie tak dobrze jak w domu.

Pięć lat temu przed wprowadzeniem NX 350h na rynek, rozpoczęły się prace w celu stworzenia tak zaawansowanego systemu audio. Nadzwyczaj istotna była drobiazgowa analiza kształtu oraz rozmiarów wnętrza pojazdu.

„Przestrzeń w autach takich jak NX zawsze jest duża. Naszym celem było, by dźwięk mimo to był jak najbliższy ideału. Miesiącami prowadziliśmy badania, stworzyliśmy dziesiątki prototypów, przeprowadzaliśmy symulacje, pomiary i testy, a nawet rozebraliśmy auto do czystego metalu, by znaleźć sposób na wprowadzenie udoskonaleń” – tłumaczy Thompson.

Ważne było też odpowiednie wyważenie możliwości i wydajności systemu audio. „Producenci samochodów dążą do tego, by oferować jak najwięcej, wykorzystując do tego jak najmniej zasobów. System multimedialny podlega tym samym rygorom. Każdy milimetr przestrzeni i każdy gram musi być oceniany pod kątem tego, czy wnosi wartość dodaną” – dodaje.

W nowym modelu NX znajduje się 17-głośnikowy system w technologii PurePlay. Składa się on z siedmiu głośników 90 milimetrowych umiejscowionych w najważniejszych z punktu widzenia dźwięku miejscach w pojeździe. Żeby tego było mało, dodano subwoofer, niskotonowe głośniki w drzwiach oraz 12-kanałowy wzmacniacz.

„To wzmacniacz jest najważniejszym elementem tego systemu, nad którym przez pięć lat pracowały nasze zespoły inżynierów” – mówi Thompson.

Nowy 17-głośnikowy system audio od Marka Levinsona dostępny jest w Lexusie NX 350h. Występuje w wersjach F SPORT z pakietem Fuji i  Omotenashi z pakietem Luxury.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News